•  

  pokaż komentarz

  Doganiamy wielka Brytanie? Hahaha... Ktoś kto nie był w UK może się na to nabierze. Otóż w UK z miasta 50tys do miasta 50tys nie jedzie się przez jakieś tereny zabudowane. Z takiego Birmingham do Londynu można jechać m40, m6, można jechać m6 i w dół a1. Autostrady są wszystkie bezpłatne. Zawsze jak wracałem z UK do Polski i wsiadalem za kółko to mnie nerw tracal bo się nie dało odcinka 50km pokonać 90km/h w stałej prędkości.

  I na ostatnie dorzucę. Warszawa nadal nie ma obwodnicy XD

  Obwodnica Londynu ma 180km.

  Jakbyśmy chcieli dogonić wielka Brytanie to np z Przemyśla do Łomży musiałbym przefrunac stała prędkością a nie mijac po drodze 50 wiosek i wjezdzac prawie w sama Warszawę XD

 •  

  pokaż komentarz

  Może są obsuwy, są opóźnienia, ale jak wspomnę lata '90 to jest przepaść. Powoli, rok do roku zaległości nadrabiamy. Jeszcze parę lat i będzie bardzo fajnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @pilot1123: fajnie to widać z perspektywy emigranta. W 2003 roku jadąc z Danii do Polski (konkretnie do Białegostoku) w Świecku kończył się autobahn i jedyne co było to 80km kulczykowej, która dawała ogromną ulgę po wjeździe z zatłoczonej krajowej dwójki z januszami wyprzedzającymi na trzeciego. Przejazd przez Poznań i Warszawę to było średnio 3h jazdy w plecy, nie wspominając od wszytkich wiochach po drodze.
   Dzisiaj do Białegostoku sunie się autostradą od początku do końca. Wspaniale, 15 lat, ale warto było czekać.

  •  

   pokaż komentarz

   @pilot1123: Powiem więcej. Jak będziemy budować tak jak przez ostatnie 10 lat to za kolejne 10-12 będziemy mieli już prawie skończoną sieć dróg szybkiego ruchu.

  •  

   pokaż komentarz

   @krzysztoforek: Jaka to autostrada sunie do Białegostoku?

  •  

   pokaż komentarz

   @Masteriks: @Masteriks: S8, co prawda jest to droga ekspresowa, ale różni się od autostrady tylko 25cm węższymi pasami i ograniczeniem prędkości do 120km/h ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Intelekt Jest jeszcze jedna roznica- zap$#!?$%amy po niej za darmoszke (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   Jest jeszcze jedna roznica- zap$#!?$%amy po niej za darmoszke (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
   @Warszawskisuoik: Jak na razie to po większości autostrad też jeździmy za darmo. (mapa, uwzględnia też eSki). Kiedyś ma się to zmienić ale od 6 lat nie wprowadzono żadnego nowego płatnego odcinka autostrady.

  •  

   pokaż komentarz

   @pilot1123: zależy gdzie, powiem to z perspektywy kogoś kto nie wyjeżdzał do PL ale trochę jeździ między Wawą i swoim zadupiem rodzinnym:
   - drogi krajowe, ekspresówki, wojewódzkie to jest niebo a ziemia, kiedyś były dziury teraz zjazdy chuje-muje i inne dzikie węże, jedyna wada - że nadal biegną po wsiach (brak obwodnic) więc mimo że droga szeroka i równa co kawałek 50-70
   - powiatówki - to już normalnie k?@$a dramat, dawniej tylko popękane teraz dziura na dziurze dziurę pogania, niby coś tam poprawiają ale na każdy 1 km zrobionej drogi rozpada się gdzieś 2-3 km
   - drogi gminne - tutaj mam mieszane uczucia, z jednej strony praktycznie zginęły drogi polne, z drugiej te asfaltowe są z jakiegoś gówna o terminie przydatności 2 lata, po 6 gorsze dziury niż w leśnych drogach

  •  

   pokaż komentarz

   S8, co prawda jest to droga ekspresowa, ale różni się od autostrady tylko 25cm węższymi pasami i ograniczeniem prędkości do 120km/h ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Intelekt: Nie tylko. Autostrada ma między innymi szerszy pas drogowy, szerszy pas rozdziału, szersze pasy awaryjne, większe łuki, mniejsze pochylenia wzdłużne, rzadziej rozmieszczone węzły, w całości jest ogrodzona, występują skrzyżowania wyłącznie bezkolizyjne i niedozwolona jest komunikacja miejska.

  •  

   pokaż komentarz

   @btr: im później się za to zabiorą tym większa szansa na system winiet... Bramek na S nikt już nie dostawi

  •  

   pokaż komentarz

   @cluer: Z zapowiedzi (zarówno polskich jak i rekomendacji unijnych) wynika, że raczej będzie to elektroniczny pobór odcinkowy...

 •  

  pokaż komentarz

  A planowane było ponad 400 km tak jak w tamtym roku

 •  

  pokaż komentarz

  Czy jest mi ktoś w stnie powiedzieć ile z tych dróg przygotowała obezna ekipa rządząca?? (poważne pytanie)

  Tak na marginesie. Rok temu siedząc sobie na lotnisku w Luxemburgu słyszałem rozmowę grupki urzedników z Polski. Dyskutowali na temat dróg, obecnego statusu i planów na przyszłośc. Ponoć odkąd PiS doszedł do władzy to wychamowano wszystkie odtychczasowe inwestycje drogowe i całą uwagę przekierowano na przygotowanie viaBaltica i viaCarpatia.
  W sumie to zgadzałoby się to, ponieważ przez pierwsze dwa lata to więcej słyszało się o kolejnych opóźnieniach niż o rozpoczęciu budowy kolejnych odcinków. Cwaniaki specjalnie spowolnili inwestycje by wszystko ładnie kumulowało się tuż przed wyborami. Szkoda tylko że mało kto już będzie pamętał, że to nie obecna ekipa rozpoczęła obecnie kończone (z opóźnieniem) budowy

  •  

   pokaż komentarz

   @tomplamka: Pewnie @Rusonaldo będzie coś na ten temat wiedział.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomplamka: Trochę tak jest, m.in. wstrzymali toczący się przetarg na S6 Koszalin-Gdańsk i usunęli drogę z planu, ostatecznie dopuścili do jej budowy w PPP (czyli sama firma musi zbudować za swoje, w polskich warunkach bardzo trudne przedsięwzięcie) kosztem ww. wymienionych dróg. Podobne priorytety PiS miał już za poprzedniej kadencji.
   Jednak spowolnienie już wcześniej się szykowało niezależnie od władz, za PO nawalenie wszystkiego na raz pod Euro 2012 (podpisane umowy w latach 2009-2010) spowodowało bankructwo firm budowlanych i późniejszą kilkuletnią przerwę, wobec tego już oni postanowili od kolejnej perspektywy finansowej (od 2014) spowolnić tempo inwestycji w celu uniknięcia powtórki sytuacji, aczkolwiek podczas wyborów w 2015 doszło do ponownego spiętrzenia. Obecne tempo nie różni się zbytnio od tego założonego w 2014.

  •  

   pokaż komentarz

   @BobMarlej:
   plan na Euro2012 był nierealny już na samym wstępie, ponieważ trudno było oczekiwać, że Polacy nagle nauczą się budować drogi od tak po prostu. Same chęci to za mało, no i trzeba dodać do tego też echo kryzysu z 2009, które dopadło Polskę w latach 2011-2013 (było wyrażne spowolnienie i trzeba było zbijać deficyt budżetowy do < 3%).
   Po Euro2012 już na spokojne zabrano się za budowę dróg, poprawiono prawo i procedury i nabrało to jakiś sensownych kształtów. W 2015 do władzy doszedł PiS, no i oczywiście okazało się, że to co PO przygotowało jest złe i trzeba "na siłę" wszystko zmienić, by po dwóch kolejnych latach i tak zacząć realizować to co już było przygotowane.

   Nie chce tu narzekać na PiS czy PO ale, kurde boli mnie, że w okresie wyrażnego wzrostu gospodarczego zmarnowano dwa lata na jakieś przpychanki i pozorowane ruchy.

   Z załączonych mapek wynika że lata 2016-2017 były po prostu słabe. Mając na uwadze prognozowane kolejne spowolnienie w najbliższych latach, kiepsko to widze, byśmy wrócili do jakiegoś sensownego tempa budowy dróg w Polsce

  •  

   pokaż komentarz

   @tomplamka: W tym roku ma być ponad 400 km, więc będzie trochę lepiej, ruszyły też po wielu latach przetargi na A1 (stara Gierkówka) i A18 (drugi poniemiecki pas).
   Zaś o spowolnieniu w kolejnej perspektywie po 2020 też nie od dziś wiadomo, że Polska dostanie mniej kasy z Unii, która nieco ograniczy środki (nowi członkowie, zgodnie z nakazem Unii więcej kasy ma iść na kolej, w dodatku po drodze miał miejsce bardzo szkodliwy dla nas Brexit, a Anglicy płacili nam całkiem sporo). Z tym, że te główne odcinki już mają istnieć, ma brakować jedynie tych drugorzędnych, jak S10, S11, S12, S16, S74.

  •  

   pokaż komentarz

   W 2015 do władzy doszedł PiS, no i oczywiście okazało się, że to co PO przygotowało jest złe i trzeba "na siłę" wszystko zmienić

   @tomplamka: Możesz podać jakieś źródła? Po dojściu PO do władzy też mówiono, że anulowano umowy PiSu i dlatego na Euro 2012 była klapa komunikacyjna.

  •  

   pokaż komentarz

   @glutaminian: a co telewizji nie ogladasz, gazet nie czytasz przez ostatnie kilka lat??

   Przed Euro2012 PiS jeszcze nie zdążył nic przygotować

  •  

   pokaż komentarz

   @tomplamka: Może oglądamy inne telewizje, nie było w mediach takich rewelacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomplamka: Czytając wypowiedzi branżystów, to obecnie powoli szykuje się powtórka kryzysu z euro, ale w kolejach, nikt nie wyciągnął wniosków. Obecnie jest taki wzrost inwestycji, że branża budownictwa kolejowego nie ma wystarczającej mocy produkcyjnej. Dodając do tego chore przetargi i warunki PLKi wychodzą takie absurdy, że Astaldi zapłaciło większe kary ze zejście z placu budowy, niż miałoby zysku. Te czynniki przekładają się na spadek jakości prac przez pośpiech (np. obsypane nasypy, gdzieś w okolicach Malborka, czy słaba jakość projektów, bo w Polsce oszczędza się nawet na projektach których koszty to zaledwie 1-2% całej inwestycji) i wzrost cen.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomplamka
   Na wykresy przedstawione przez @BobMarlej trzeba spojrzeć przez pryzmat budżetów UE. W 2015 rozpoczela się nowa perspektywa budżetowa stąd duża ilość podpisanych kontraktów (droga musi być wybudowana i rozliczona do końca 7 letniej perspektywy, inaczej unia nie da kasy. Zważywszy, że budowa trwa około 3 lat to widać skąd posucha w nowych kontraktach w 2013 i 2014).
   Po drugie jedyne co mogła zmienić nowa władza to priorytet budowy poszczególnych odcinków (przygotowanie dokumentacji i pozwoleń trwa lata)
   Po trzecie, żyjemy w świecie ograniczonych zasobów. Powodem problemów branży z 2012 był wzrost cen materiałów budowlanych z powodu zbytniego nagromadzenia prac. Wytwórnie cementu, asfaltu, huty, żwirownie - te wszystkie zakłady maja ograniczone moce przerobowe. Przy obecnym poziomie inwestycji infrastrukturalnych firmy już narzekają na wzrost cen materiałów i kosztów pracy. Budowę można porównać do maratonu - lepiej biec wolniej i jednostajnie a dobiec niż wyrwać się sprintem na początku i nie ukończyć.

  •  

   pokaż komentarz

   Szkoda tylko że mało kto już będzie pamętał, że to nie obecna ekipa rozpoczęła obecnie kończone (z opóźnieniem) budowy

   @tomplamka: Tutaj masz mapkę z 2006r z drogami które aktualnie były przygotowywane przez PIS, nie dziwi Cie to że PO wszystkie drogi robiło dokładnie według tej mapy?

   źródło: mapa.gif

  •  

   pokaż komentarz

   @Adsu: Tak działa wolny rynek. Są chętni to cena rośnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @dudu_89: Co to znaczy "aktualnie przygotowywane"? Bo program budowy powstał trochę wcześniej, w 2004:

   Rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 15 maja 2004 określono sieć autostrad i dróg ekspresowych w Polsce o łącznej długości ok. 7200 km (w tym ok. 2000 km autostrad)[17]. Rozporządzenie Rady Ministrów z dn. 13 lutego 2007[18] uzupełniło wykaz autostrad i dróg ekspresowych o drogi S2 i S79. 24 sierpnia 2009 roku Ministerstwo Infrastruktury opublikowało projekt, a 20 października Rada Ministrów przyjęła Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych, które zakłada.

   Bardziej mierzyłbym to ilością przetargów na nowe drogi - a tu faktycznie ruszyło w związku z Euro.

  •  

   pokaż komentarz

   @wuadek nie rozumiem co Twój komentarz miał wnieść do dyskusji? Oczywisty truizm, popyt przewyższa podaz więc cena rośnie. Problem w tym, że w przypadku pewnej formy interwencjonizmu jaką są inwestycje publiczne to państwu powinno zależeć, by nie zarżnąć gospodarki.

  •  

   pokaż komentarz

   @dudu_89: PiS w latach 2005-2007 nic nie przygotowal bo zmienialy sie przepisy i byl duzy balagan z tym a w sejmie mieli duze problemy sami ze soba. Co PiS zrobil to jedynie usilowal zerwac kontrakty SLD. Nieudolnie ale opoznienia porobili xd
   Jeszcze gdy juz PO rzadzilo to PiS w 2007 kwiczal ze nadal NIC nie jest przygotowane. Ale potem juz ruszylo bardzo ostro.

  •  

   pokaż komentarz

   @glutaminian: Na przykład kilka przetargów (na s17 czy też s19, ale też chyba na obwodnicę Łodzi) - przetarg rozpisany przed wyborami w 2015, umowa podpisana przed wyborami w 2018. Albo i niepodpisana, bo przez 3 lata to wszytko się może zmienić.

   I potem masz takie kwiatki, jak np. przetarg trwający 3 lata, a czas budowy całego odcinka - 34 miesiące. Dziękuję, pan PiS.

   Druga sprawa - zobacz sobie na ile km dróg A/S podpisywano umowy w 2013-2015, na ile 2015-2018 (hint - w 3 lata podpisano tyle, co chyba w samym tylko 2014). A będzie tylko gorzej, bo za obecnej władzy przygotowanie dokumentacji przetargowej siadło.

  •  

   pokaż komentarz

   Na przykład kilka przetargów (na s17 czy też s19, ale też chyba na obwodnicę Łodzi) - przetarg rozpisany przed wyborami w 2015

   @mucher: te przetargi były ogłoszone pod wybory, nie było na nie finansowania w budżecie, ani nawet nie było nawet Koncepcji programowej (KOPI) kóra jest niezbędne do rozpoczęcia budowy. Ponadto od 2006 do 2015 budowa S19 była zamrożona.

   18.07.2014 r. - podpisano umowę na opracowanie Koncepcji Programowej(KOPI). Termin przygotowania 24 miesiące

   21.08.2015 r. - ogłoszono przetarg w trybie projektuj i buduj.

   30.03.2017 r. odbyło się posiedzenie Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych, na którym rozpatrywano wykonaną Koncepcje Programową.

   29.05.2017 r. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad zatwierdził Protokół z posiedzenia KOPI.

   28.02.2018 r. podpisano umowy z wykonawcami: Aldesa Construcciones

  •  

   pokaż komentarz

   Czy jest mi ktoś w stnie powiedzieć ile z tych dróg przygotowała obezna ekipa rządząca?? (poważne pytanie)

   @tomplamka: z tych oddawanych? Zadne. Budowa drogi to 3 lata. 2018-3=2015. Przetarg to pol roku przynajmniej.
   Na efekty prac PiSu trzeba troche poczekac ale wiele tego mie ma. Jest kilka ciekawych nowych projektow.

  •  

   pokaż komentarz

   Możesz podać jakieś źródła? Po dojściu PO do władzy też mówiono, że anulowano umowy PiSu i dlatego na Euro 2012 była klapa komunikacyjna

   @glutaminian: klapa byla dlatego bo inwestycje byly przygotowane na rok 2014 bo tak wypadala perspektywa ue. To ze se politycy ubzdurali ze budowlancy zepna sie i zrobia 2x szybciej to od.poczatku bylo naciagane. Aczkolwiek sporo sie udalo.

  •  

   pokaż komentarz

   @dudu_89: KP jest potrzebna do przetargu ZiZ, nie do rozpoczęcia budowy. Masz generalnie DŚU -> KP -> przetarg ZiZ i potem już ZRID i budowa.

   Mnie chodzi o odcinek Nisko Południe - Podgórze oraz Kamień-Sokołów - bo to wszystko masz rozbite na wiele odcinków w końcu; w tym co wkleiłeś ciężko stwierdzić, o których odcinkach mowa..

  •  

   pokaż komentarz

   @Adsu: Wnieść miał tyle że jak spotyka sie planowa gospodarka z prywatna to planowa przegrywa. Jak jest znany plan budowy 5000km dróg to mozna było też zaplanować wydobycie surowców i odpowiednie moce. Później zdziwienie że w planie było za odcinek 500 milionów a teraz każdy chce miliard. Planowanie centralne a potem przetargi. Pomyśl ile dla firmy byłoby taniej kupując sprzęt i zawierając kontrakty gdybyś miał odcinki po kilkaset kilometrów. A teraz śląsk jedzie budować mazowsze, podkarpacie robi pod koszalinem. Pomysł poszatkowania na odcinki 15-40 km był krótkowzroczny. Obsuwa na jednym zamyka ruch na kilku innych. Taki skok robi się raz na kilka pokoleń, ten program budowy dróg. Można było zawrzeć polityczny kompromis i wydzielić GDDKiA na kształt ZUS ze struktur rządowych. Niechby i politycy sobie posady na wierchuszce zmieniali a program by szedł. Portugalczycy czy hiszpanie w podobnej sytuacji zdołali utworzyć koncerny budowlane, z planowym wsparciem rządu. My kończymy jako podwykonawcy.

  •  

   pokaż komentarz

   KP jest potrzebna do przetargu ZiZ, nie do rozpoczęcia budowy.

   @mucher: Tak jak sam wypomniałeś KP jest potrzebna do ZiZ, natomiast PO ogłosiło ZiZ w 2015r a KP była gotowa dopiero w 2017r Więc ten przetarg za PO to była lipa pod wybory.

  •  

   pokaż komentarz

   Trochę tak jest, m.in. wstrzymali toczący się przetarg na S6 Koszalin-Gdańsk i usunęli drogę z planu, ostatecznie dopuścili do jej budowy w PPP (czyli sama firma musi zbudować za swoje, w polskich warunkach bardzo trudne przedsięwzięcie) kosztem ww. wymienionych dróg. Podobne priorytety PiS miał już za poprzedniej kadencji.

   @BobMarlej: Chyba nie do końca prawdą jest to, co piszesz. Po początkowym wstrzymaniu już prawie wszystko działa. To znaczy usunięto z bieżących planów odcinek Lębork (kilka km przed) - Koszalin, na pozostałe odcinki są już umowy podpisane. Unia daje prawie 1 mld, pozostałe pieniądze (500 mln na budowę + 300-500 mln na wykup gruntów) dajemy "my".
   Jeśli chodzi o budowanie w systemie PPP to na razie padł taki pomysł odnośnie Obwodnicy Metropolitarnej, ale to tylko bardzo wstępny pomysł.

  •  

   pokaż komentarz

   Tutaj masz mapkę z 2006r z drogami które aktualnie były przygotowywane przez PIS, nie dziwi Cie to że PO wszystkie drogi robiło dokładnie według tej mapy?

   @dudu_89: Zdecydowana większość tych dróg (a nawet takich w samych miastach) to były już "przygotowane" w latach 70. Serio. Zrobiono ewentualne korekty, coś dodano, coś odjęto ale generalnie "wszystko" zaplanowano już kilkadziesiąt lat temu. Teraz po prostu jest kasa i możliwości, żeby wprowadzić to w życie.

  •  

   pokaż komentarz

   @dudu_89: > Tak jak sam wypomniałeś KP jest potrzebna do ZiZ

   To wyjaśnij jak to się stało że pis nie dość że ogłosił przetarg ZIZ na S52 POK to jeszcze wybrał wykonawcę mimo braku KP

   natomiast PO ogłosiło ZiZ w 2015r a KP była gotowa dopiero w 2017r 

   To dlaczego tak długo to trwało pod rządami pisu?Były ważniejsze rzeczy jak zakup limuzyn i samolotów dla vipów za 2mld zł?

   Więc ten przetarg za PO to była lipa pod wybory.

   Sam jesteś lipa.Bez zabezpieczenia środków nikt nie ogłosi przetargu.

   Ponadto od 2006 do 2015 budowa S19 była zamrożona. 

   Bzdury.Na fragmenty S19 obok Lublina i Rzeszowa przetargi robiono w 2009 i 2013r Poza tym pis w czasie swoich rządów 2005-07 ledwo co ruszył kręgosłup transportowy Polski (A1,A2,A4,S8) i od tego trzeba było zacząć plus wyjaśnić sprawę Rospudy.

  •  

   pokaż komentarz

   . Rok temu siedząc sobie na lotnisku w Luxemburgu słyszałem rozmowę grupki urzedników z Polski. Dyskutowali na temat dróg, obecnego statusu i planów na przyszłośc.Ponoć odkąd PiS doszedł do władzy to wychamowano wszystkie odtychczasowe inwestycje drogowe i całą uwagę przekierowano na przygotowanie viaBaltica i viaCarpatia.

   @tomplamka: A wiesz co ja słyszałem? że mielibyśmy podatki 3x15% gdyby nie PIS XD że uczyliby nas dobrze zarabiający i wykształceni nauczyciele, a o nasze bezpieczeństwo dbaliby dobrze wyszkoleni policjanci. Nie wspominam nawet o tym, że miliony polaków wróciłoby z zagranicy.

  •  

   pokaż komentarz

   @dudu_89: Kpisz czy co??
   Nie chodzi o jakąś mapkę narysowaną odręcznie przez tego czy innego polityka ale o przetargi, całą dokumentację, prawo itd.

   O ile mnie pamięć nie myli to w tamtym okresie cały kraj śmiał się z PiS że przez 2 lata wybudowali 16 km dróg. Dopiero decyzja o Euro2012 wymusiła na PO ruszenie dupska i zajęcie się tym na poważne (jak wyszło to już inna kwestia)

  •  

   pokaż komentarz

   @tomplamka: z tych dróg co teraz są otwierane lub będą niebawem to obecna władza nie ma nic wspólnego. Cała procedura projektowania i pózniej budowy trwa dość długo wiec nie jest nawet realne żeby za czasów Pisu te drogi zaczęto budować. A ci do długości dróg to to jest fakt. Dogoniliśmy UK. Ostatecznie w Europie pod względem długości dróg A I S będziemy na 7 miejscu.

  •  

   pokaż komentarz

   To wyjaśnij jak to się stało że pis nie dość że ogłosił przetarg ZIZ na S52 POK to jeszcze wybrał wykonawcę mimo braku KP

   @wpt1: Masz braki w informacjach w

   21 grudnia 2017 (po ukończeniu koncepcji) ogłoszono przetarg na budowę tego odcinka.
   13 listopada 2018 roku podpisano kontrakt na projekt i budowę odcinka.

   Sam jesteś lipa.Bez zabezpieczenia środków nikt nie ogłosi przetargu.

   @wpt1: Chyba wczoraj się urodziłeś, PO zawsze przed wyborami ogłaszała przetargi a po wyborach je unieważniała. Sam moższ znaleźć że nie mieli nawet dokumentacji a ogłosili przetarg miesiąc przed wyborami.

   Bzdury.Na fragmenty S19 obok Lublina i Rzeszowa przetargi robiono w 2009 i 2013r

   @wpt1: To ciekawe, a powiesz konkretnie na które odcinki? Bo w 2009 i 20013 były ogłaszane tylko na małe odcinki s17, a to zupełnie inna trasa.

  • więcej komentarzy(18)