•  

  pokaż komentarz

  Lepiej by było skupić się na jakimś zagadnieniu. A nie skakać po tematach i epokach, potem wychodzi:
  - nie lubię postmodernizmu (tylko co to jest ten postmodernizm?)
  - z częścią postmodernizmu się zgadzam (ale z czym, to nie za bardzo wiadomo)
  - postmodernizm nie był bezzasadny (w jakim sensie?)
  W ogóle robienie z postmodernizmu jednolitego nurtu, który w dodatku coś konkretnego "mówi"... Dużo się gada o postmodernizmie, ale naprawdę nikomu nie chce się podjąć uczciwej analizy zjawisk z nim związanych. O ile w ogóle to jeszcze ma jakiś sens, skoro swoje apogeum postmodernizm miał z 50 lat temu.

  A klimat tego odcinka jako żywo przypomina jakieś kolokwium ustne na 4 roku filozofii, gdzie pan z lewej przywołuje jak najwięcej nazwisk i pokazuje, jak on to dużo wie, a przepytujący podsumowuje i dopowiada, żeby zdający sobie jeszcze tę wiedzę utrwalił. No jak dla mnie zdał na 4,0, ale całość odcinka to nuda. Rozumiem, że fajnie się gadało, ale żeby przekazać trudne treści filozoficzne w tak dużym przekroju, trzeba to zrobić z pomysłem. Ten, kto zna materię przytaknie, ten kto nie zna wzruszy ramionami, osaczony pojęciami i nazwiskami. Obydwoje niczego nowego się z odcinka nie dowiedzą.

  pokaż spoiler A w ogóle gdzie się podział Karl Popper?

 •  

  pokaż komentarz

  "Marian Mazur wyróżni trzy wielkie dziedziny ludzkiego poznania: sztukę, filozofię i naukę. Różnią się one od siebie relacją wobec twierdzeń i procedur dowodowych. Sztuka jest najstarszą dziedziną ludzkiego poznania, nie zawiera ona żadnych twierdzeń ani procedur dowodowych. Filozofia jest modsza niż sztuka, zawiera ona twierdzenia, natomiast nie zawiera procedur dowodowych - zamiast nich występuje w niej powoywanie się na autorytety. Najmodszą historycznie dziedziną ludzkiego poznania jest nauka, która zawiera twierdzenia i procedury dowodowe. M. Mazur podkreśla, że w nauce występują tylko twierdzenia i procedury dowodowe, tam zaś gdzie zaczynają się autorytety kończy się nauka i zaczyna filozofia."
  Metacybernetyka, Józef Kossecki