Chcieć, a nie chcieć to jest to samo. Nie chcieć znaczy: chcieć nie chcieć. Wiecie, kto to napisał?

 •  

  1529 - 1 = 1528

  Tytuł: Antymatki
  Autor: Grzegorz Łęcicki
  Gatunek: Literatura faktu
  ★★★★★★★★☆☆

  Na książkę natrafiłem przy okazji wpisu jednego z wykopków (dzięki kumplu) w którym to polecał audycję radiową poświęconą toksycznemu macierzyństwu. Prowadził ją prof. Łęcicki, który przy okazji promował swoją książkę poświęconą temu zagadnieniu. "Antymatki" to historia kilkudziesięciu osób pochodzących z różnych grup społecznych, których łączy jedno - matki, które zatruwały lub wciąż zatruwają ich życia. Despotyzmem, nadopiekuńczością, obojętnością, chęcią kontroli absolutnej - i nie jest istotne, czy mówimy o inteligentnej pani menadżer z Big4, sprzedawczyni w sklepie, czy bezzębnej menelicy okopującej budynek PKP wraz ze swoim konkubentem. Najbardziej poraziła mnie historia księdza, który poszedł do seminarium tylko dlatego że bał się sprzeciwić woli swojej matki. Planował porzucić sutannę zaraz po jej śmierci - o ironio, odszedł z tego świata wcześniej od swojej rodzicielki.

  Autor w swojej książce przywołuje również wiele przykładów z kultury popularnej - klasyków światowej kinematografii, polskiej literatury, ale również seriali. Z racji tego, że psor jest teologiem i to jest tu trochę odniesień co KK ma do powiedzenia w kwestii toksycznego rodzicielstwa. Podoba mi się, że autor jest uczciwy i sam alarmuje o tym jak niebezpieczną bronią w rękach toksycznej matki jest chrześcijańska retoryka i powoływanie się na IV przykazanie.

  Podsumowując: ważna, potrzebna i ciekawa książka poruszająca mało poprawny politycznie temat. Mam nadzieję na pojawienie się kolejnej części cyklu pt. "Antyojcowie".
  #bookmeter #ksiazki #psychologia #logikarozowychpaskow #madki
  pokaż całość

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika MartinMartinez

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (4)