Radzę jak wybudować dom bez zbędnego stresu :) Poza tym od 13 lat prowadzę biuro tłumaczeń i tworzę muzykę na zamówienie: www.soundcloud.com/chafer Nie nudzę się :-)

 •  

  Dom na "wsi" (~1-1,5h od pracy samochodem) czy mieszkanie w mieście? Nigdy nie mieszkałem w bloku.

  Biorę po jednym plusie i słucham Państwa.

  #zycie #budujzwykopem

  Dom czy mieszkanie?

  • 68 głosów (36.96%)
   dom
  • 116 głosów (63.04%)
   mieszkanie
 •  

  Cześć,

  Planuję wybudować ten dom http://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-amorfach-2-g2a-m74423c3b662c9. Projekt zakupiony, działka jest.

  W projekcie jest napisane żeby budować z Porothermu 25 i 20cm styropianu na ocieplenie - czy uważacie, że to wystarczy? 25cm pustaka mi się wydaje trochę mało biorąc pod uwagę instalacje i jakieś inne prace w ścianie..

  Jakie ogrzewanie wybrać? Interesująco wygląda pompa ciepła gruntowa pozioma (działka ma 15a więc jest gdzie kopać), ponadto planuję rekuperację i fotowoltaikę. Niedaleko działki jest gaz (30m do podciągnięcia), więc mogę też zrobić ogrzewanie gazowe + reku. Która opcja lepsza waszym zdaniem?

  Buduję w bliskiej okolicy Krakowa.

  #budownictwo
  #budujzwykopem
  #budowadomu
  pokaż całość

  •  

   kupiłem twoją książkę, dobra decyzja :D

   @lew_archer: Ekstra, dzięki!

   > OZC wykonuje firma? czy sam jestem w stanie to wykonać?

   Firma. Teoretycznie można wykonać to samemu, ale bardzo, bardzo łatwo o błąd, który zupełnie wypaczy wynik. Robiłem do tego podchody i się poddałem. OZC kosztuje jakieś kilkaset złotych więc moim zdaniem warto.

   - gruntowa pompa wydaje mi się cichsza niz powietrzna, ale nie mam w tym temacie doświadczenia żadnego

   Jest jednak o wiele droższa - różnice mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nie ma co przepłacać

   - lokalizacja to Kraków, usytuowanie domu jest przeszkleniami południe i zachód. Duża część dachu nad salonem/jadalnia jest wprost na południe

   Brzmi to bardzo dobrze. :)
   pokaż całość

  •  

   @mlesz: A są jakieś minusy takiego rozwiązania? Jaki jest pobór prądu przez pompę w upalne dni?

  • więcej komentarzy (16)

 •  

  Czy mogę postawić taki garaż jak na żółto w granicy działki? Już się gubię w tym ale czy dobrze zrozumiałem że ściana przy działce max 6,5m, wysokość garażu max 3,0m, ściana od działki sąsiada REI60?
  Tuż na granicy będzie stało ogrodzenie z paneli czy to prawda że ściana garażu albo w granicy czyli demontaż płotu albo 1,5 m od płotu?
  #budownictwo #budujzwykopem

 •  

  Przeczytajcie o tym jak Innogy naciąga klientów. Innogy oferuje 5% rabatu ukrywając przy tym, że po podpisaniu aneksu zapłacisz... więcej. Do tego prawdopodobnie nie rozsyła aneksów do osób, które po podpisaniu aneksu mogłyby coś zaoszczędzić. Warto przeczytać, bo tekst uświadamia jak ważne jest czytanie umów.

  Widzę, że ktoś już zrobił znalezisko: http://broadcasttemps.com/link/4751501/zielona-energia-czyli-jak-innogy-naciaga-warszawiakow/

  Bezpośredni link: http://jakoszczedzacpieniadze.pl/innogy-zielona-energia-opinie-i-kalkulator-ceny-pradu#comments

  #warszawa #prad #oszukujo
  pokaż całość

 •  

  Mieszkanie czy dom jednorodzinny? #budujzchaferem

  Dzisiaj sporo o tym, jak to jest właściwie mieszkać w domu. Ostatnio było o podatkach więc dzisiaj nieco lżej :)

  Postanowiłem o tym napisać, ponieważ kilka razy rozmawiałem z osobami, które były przekonane do zakupu mieszkania i w trakcie luźnej rozmowy wychodziło na jaw, że decyzja została podjęta na podstawie błędnych wyobrażeń na temat kosztów budowy i wyobrażeń na temat życia w domu.

  Artykuł będzie szczególnie interesujący dla osób, które nigdy nie mieszkały w domu lub mieszkały w nim ostatnio kilkanaście lat temu. Siłą rzeczy test przedstawia moje osobiste przemyślenia i nie każdy musi się ze mną zgadzać, ale myślę, że osoby, które mieszkają aktualnie w domu jednorodzinnym raczej stwierdzą, że poruszam tu same oczywistości

  To przedziwne, ale najczęściej gdy komuś mówię o tym, że warto się wybudować, to słyszę „No tak, własny dom, fajna sprawa. Ale ile trzeba się wokół niego narobić. I te remonty. No i ogród – to dobra rzecz, ale kto ma na to czas? Poza tym nie lubię grzebać w ziemi. W domu jest zawsze coś do zrobienia. Eee, jednak wolę mieszkanie”

  Słyszałem nawet o tym, że posiadanie domu, to taki drugi etat, bo zawsze jest coś co trzeba dokupić i naprawić, a wszystko zabiera czas i pieniądze. I z tym mitem zaraz się rozprawię. Możesz wybudować taki dom, że życie w nim nie będzie się wiele różniło od życia w mieszkaniu. Tak naprawdę główne różnice między domem a mieszkaniem dotyczą tego, że dom jest umiejscowiony na działce i to właśnie z nią będzie najwięcej roboty.

  Ale po kolei:

  – Ogród.Nie chcesz tracić godzin na koszeniu trawy? W takim razie kup po prostu mniejszą działkę! Nie chcesz być ogrodnikiem? W takim razie nie zakładaj ogrodu. Chcesz mieć zieloną trawę, ale nie chcesz marnować czasu na podlewanie i koszenie? W takim razie załóż automatyczne podlewanie oraz kup kosiarkę spalinową. Dzięki temu przy małej działce poświęcisz na dbanie o trawnik około 30 – 60 minut tygodniowo. Wiem, co mówię: moja działka ma 1000 m2, w tym 600 m2 trawnika. Koszę go niecałą godzinę. Jeżeli godzina to dalej za dużo, to kup automatycznego robota do koszenia trawy (albo zapłać komuś za koszenie) i po problemie. Oczywiście, że można poświęcić o wiele więcej czasu, aby zadbać o swój trawnik i wykonywać wertykulacje, aeracje, nawożenie, odchwaszczanie, spryskiwanie. To wszystko na pewno spowoduje, że trawnik będzie ładniejszy, aż sąsiedzi będą zazdrościć… Ale wiesz co? Nie musisz tego robić i też będzie fajnie Jeżeli więc nie chcesz czegoś robić, to zrób wszystko, aby tego nie robić (to moja myśl przewodnia na 2019 rok). Jeżeli czujesz ogromną niechęć do grabienia liści, to rozwiązaniem jest po prostu brak drzew. Jeżeli nie chcesz walczyć z kretem, to rozwiązaniem jest siatka na krety ułożona dość płytko pod całym trawnikiem.

  Cały artykuł jest na blogu (na wykopie zająłby za dużo miejsca):

  http://blog.poradnik-budowlany.com/mieszkanie-dom-jednorodzinny/

  Ps Zapraszam na fanpage! Właśnie stuknęło 1000 polubień \o/ http://www.facebook.com/JakSieWybudowacINieZwariowac

  #budowadomu #dom
  pokaż całość

 •  

  Projektujemy dom! #budujzchaferem

  Tym razem projekt domu z garażem i poddaszem użytkowym. Ostatnią koncepcję oceniliście dość chłodno więc użyliśmy gumki i zaczęliśmy od nowa. :)

  Projekt jak zwykle przygotował nieoceniony @slodkogorzki.

  Kilka informacji:

  1. Hol. Założenie to odczucie przestrzeni (szeroki kąt widzenia). Stąd odejście od prostokątnego korytarza, częściowe otwarcie klatki schodowej, wykadrowany widok na duże przeszklenie w części jadalnianej salonu.

  2. Schody.Dostępność schodów z komunikacji, a nie z salonu, pozwala na większą prywatność (np. wypoczywanie przez rodziców w salonie i korzystanie ze schodów przez dzieci i ich znajomych, lub impreza w salonie, której hałas nie rozchodzi się na poddasze).

  3. WC

  - oddalone od salonu, aby nie krępowało domowników i gości,

  - blisko gabinetu, aby potencjalni goście/klienci nie przemieszczali się w głąb domu,

  - charakter funkcjonowania zaprojektowanego domu nie przewiduje prysznica na parterze (czynności związane z kąpielą odbywają się na poddaszu – dwie łazienki). Istnieje natomiast możliwość doprojektowania prysznica i przearanżowania wc kosztem szafy w wiatrołapie. Taki wariant jest zasadny w przypadku użytkowania gabinetu jako pokoju sypialnianego (dla osoby starszej lub gościnny).

  4. Pomieszczenie techniczne z pralnią

  - kotłownia z kotłem gazowym lub pompą ciepła,
  - z racji czystości pracy tych urządzeń zaaranżowano w tym pomieszczeniu również pralnię,
  - wymaga pewnej przestrzeni mobilnej (manewrowej) w postaci wolnego miejsca do gromadzenia brudnej odzieży, miejsca do ustawienia suszarki rozkładanej, miejsca do prasowania.

  Wyposażenie:

  - duży zlew – możliwość szybkiego przeprania, czyszczenia butów, kąpieli domowych zwierząt, wylewania brudnej wody ze sprzątania,
  - pralka 60x60, możliwość postawienia nad nią suszarki elekt.,
  - szafa gospodarcza 60x60 (przechowywanie mopa, środków czystości, odkurzacza, deski do prasowania itd.),

  5. Garaż

  - wysokość pomieszczenia ze względu na dach jednospadowy waha się pomiędzy 2,5m do 3,5 m. Pozwala to zaaranżować przestrzeń ,,nad głową’’ w formie na przykład podestu dostępnego z przystawianej drabiny. Uzyskujemy w ten sposób dodatkową powierzchnię magazynową na przedmioty sezonowe typu: narty, sanki, choinka, bombki itd.

  6. Kuchnia

  - połączenie salonu z kuchnią powiększa poczucie przestrzeni i wzbogaca odbiór pomieszczeń (nie zamykamy się w czterech ścianach), a poprzez zaprojektowany sufit podwieszany w kuchni, w którym skrywamy część instalacji, nadajemy pomieszczeniom różne wysokości – a w odbiorze wizualnym podkreślamy różne rangi (przeznaczenia) salonu i kuchni.

  - lada o szerokości 70cm, przy której można wykonywać czynności kuchenne, spożywać posiłki,

  - lodówka i wysoka zabudowa dla piekarnika,

  - zachowany prawidłowy ciąg pracy w kuchni (wyjmujemy z lodówki produkty, odkładamy na blat, myjemy w zlewie, kroimy na blacie, poddajemy obróbce termicznej i odkładamy na bok).

  Jakie widzicie zalety lub wady tego projektu? Co wam pasuje, a co nie? Jak zwykle weźmiemy pod uwagę wszystkie komentarze i przygotujemy (my = @SlodkoGorzki :) ) nową wersję.

  A jeżeli ktoś nie wie o co chodzi w całej zabawie to http://blog.poradnik-budowlany.com/projektujemy-dom-czesc-1/ <-- Tu znajdziesz pierwszy projekt stworzony razem z wami.

  Ps Za chwilę dodam wizualizacje.

  #budujzchaferem #budujzwykopem #budowadomu #architektura #projektowanie #dom #budowa #budownictwo
  pokaż całość

 •  

  Postanowienia Noworoczne #budujzchaferem

  1. Oficjalnie wchodzę w podcasty o budowie domu :) Mam już dwa gotowe, trzeci w trakcie. Udostępnię pierwszy z nich w styczniu. Nie mam założonego żadnego planu, ale chciałbym zrealizować co najmniej 20 podcastów w ciągu roku.

  2. Nagrywam też kurs wideo o tym, jak dobrze wybrać działkę budowlaną. Mnóstwo informacji, przyjemnych ilustracji i wiedzy. Na facebooku będę umieszczał informacje z postępów prac: http://www.facebook.com/JakSieWybudowacINieZwariowac/

  Jeżeli będzie więcej osób zainteresowanych tymi materiałami i kolejnymi etapami tworzenia kursu to założę nowy tag lub/i nowy fanpage, aby nie męczyć osób, które już działkę mają.

  3. Odświeżam wygląd bloga. Powinien być gotowy jeszcze w styczniu.

  4. Przymierzam się do napisania uniwersalnego megaporadnika dla wykonawców. Jeżeli jesteś wykonawcą (w jakiejkolwiek branży - także pozabudowlanej) to napisz mi co cię denerwuje lub męczy w Twojej działalności (klienci? podatki? skomplikowane przepisy?). Jeżeli masz jakieś rady dla innych wykonawców, to tym bardziej będę za nie bardzo wdzięczny. O tym jeszcze będę pisał.

  Przeglądam właśnie wszystkie moje artykuły na temat budowy domu, które napisałem w 2018 roku. Nie było ich może dużo (16), ale każdy zawierał tyle treści, że mógłbym spokojnie podzielić każdy z nich na kilka części lub wydać drugą książkę :)

  Rekordowy artykuł ma 70000 znaków ze spacjami - to przecież jest objętość małej książki! A tyle zajmował artykuł opisujący m.in. ogrzewanie elektryczne, gazowe, pompy ciepła, piece na ekogroszek, współczynniki EP, EK oraz wyjaśniający od czego zależą koszty ogrzewania domu: http://blog.poradnik-budowlany.com/koszty-ogrzewania-domu/

  Lubię pisać długie artykuły, ale mam wrażenie, że przez ich objętość nie każdy dojdzie do wszystkich interesujących informacji. Postanowiłem zrobić więc porządny spis treści na blogu, aby każdy dotarł do interesujących go treści. Będę też przez kolejne dni umieszczał co ciekawsze fragmenty moich artykułów. Co wy na to?

  Zaczynam od wyjaśnienia czym jest AKUMULACJA CIEPŁA:

  Pomyśl sobie, że leżysz w pełnym słońcu przy basenie. Jest ciepło, opalasz się i nagle słońce zakrywają chmury. Od razu odczuwasz, że jest chłodniej, prawda? Woda w basenie jednak cały czas trzyma tę samą temperaturę i będzie ją trzymała jeszcze przed długi czas.

  Woda więc bardzo dobrze akumuluje ciepło. Można też powiedzieć, że woda ma dużą bezwładność cieplną, tzn. pomimo ograniczenia źródła ciepła jej temperatura będzie dość wolno spadała (co oczywiście działa też w drugą stronę – jeżeli słońce zacznie mocno świecić to temperatura wody będzie się rosła powoli).

  Z materiałami budowlanymi jest tak, że każdy z nich lepiej lub gorzej akumuluje ciepło, a to, czy to jest wadą czy zaletą zależy od konkretnej sytuacji.

  Przykład: wyobraź sobie jakiś rekreacyjny dom. Wpadasz do niego na weekendy: przyjeżdżasz w piątek o 18 i wyjeżdżasz w niedzielę o 17. Jeżeli dom został wybudowany z materiału, który kiepsko akumuluje ciepło (czyli ma małą bezwładność cieplną) to w sezonie grzewczym przyjedziesz o 18, rozpalisz w kominku i już po chwili będziesz miał w domu ciepło. To dlatego, że materiał budowlany nie przejmie stworzonego ciepła więc „cała para” pójdzie w ogrzanie powietrza i mebli. W niedzielę przed wyjazdem wygasisz płomień i po niedługim czasie w domu będzie znowu zimno.

  A co, jeżeli dom zostałby wybudowany z materiału, który dobrze akumuluje ciepło? Jeżeli przyjedziesz w piątek o 18 i rozpalisz w kominku to w domu będzie ciepło zapewne dopiero po kilku godzinach, tzn. dopiero gdy mury, strop i fundament przejmą ciepło. Podczas ogrzewania takiego domu pójdzie też o wiele więcej drewna. Jeżeli w niedzielę przed wyjazdem wygasisz płomień w kominku to dom będzie trzymał temperaturę jeszcze przed długi czas bo mury będą powoli oddawać zebrane / zakumulowane ciepło. W tym przypadku materiał, który dobrze akumuluje ciepło nie zda egzaminu: ogrzanie domu będzie trwało długo, będzie bardziej kosztowne, a część pieniędzy na ogrzanie domu po prostu się zmarnuje.

  A jak będzie z domem, w którym mieszkamy na co dzień? Jakie to ma znaczenie?

  - Jeżeli dom ma małą akumulację ciepła to wszystko byłoby w porządku dopóki działałoby ogrzewanie. W przypadku awarii dom wychłodzi się bardzo szybko (chyba, że mamy dom zbliżony do pasywnego). Z tego powodu niektórzy budujący decydują się zamontować drugie źródło ogrzewania na wypadek wystąpienia takiej sytuacji, np. kominek.

  - Mała akumulacja powoduje też to, że w gorące dni w dom się szybciej nagrzeje. Przecież ciepło nie tylko wydostaje się z domu w zimne dni, ale także dostaje się do środka w gorące Jeżeli budynek miałby dużą akumulację to przez noc zdąży się wychłodzić, a zanim w dzień znowu się nagrzeje może minąć nawet kilka godzin.

  - Ściany z drewna (z bali) dobrze akumulują ciepło. Ściany oparte na szkielecie – słabo. Ściany murowane – zależy z jakiego materiału (o tym jeszcze będę pisał za jakiś czas), ale ogólnie: nieźle. Trzeba jednak pamiętać, że każdy dom tak naprawdę lepiej lub gorzej akumuluje ciepło chociażby dzięki fundamentom. Można także wybudować dodatkowe ściany wewnętrzne z innego materiału, aby zwiększyć bezwładność cieplną budynku – spotkałem się z takim rozwiązaniem.

  To, czy dla ciebie będzie lepsza dobra czy zła akumulacja zależy m.in. od źródła ogrzewania i trybu życia. Wyobraź sobie, że pracujesz w domu i ogrzewasz dom wyłącznie w nocy za pomocą ogrzewania elektrycznego korzystając z taniej taryfy. Zależy ci na tym, aby dom ogrzał się w nocy na tyle, na ile to możliwe po to, aby w dzień oddawał ciepło przed dłuższy czas więc wybierzesz materiały, które dobrze akumulują ciepło. Jeżeli jednak codziennie jeździsz do pracy to niska akumulacja może być zaletą ponieważ dom nie będzie ogrzewany wtedy kiedy cię nie ma. I znowu wracamy do tego, że najważniejsze są twoje oczekiwania

  O akumulacji ciepła pisałem przy okazji pisania o różnicach między domami drewnianymi, murowanymi, szkieletowymi i innymi. Cały artykuł: http://blog.poradnik-budowlany.com/drewniany-murowany-szkieletowy/

  Pozdrawiam,
  Sławek Zając

  #budujzchaferem #budujzwykopem #dzialka #budowadomu
  pokaż całość

 •  

  Tomasz Brzęczkowski, Lubomir Duda, Jerzy Zembrowski - kto czyta fora budowlane to na pewno natknął się na jedno z tych nazwisk. Komu wierzyć skoro każdy napisał w swoim życiu kilkadziesiąt tysięcy (co najmniej) postów na różnych forach i każdy ma swoich oddanych fanów? Niech każdy sobie wyrobi zdanie i obejrzy referat Pana Tomasza i pana Lubomira:

  1. http://www.youtube.com/watch?v=MsYiHHH7lb4&feature=share

  A potem przeczyta komentarz i dłuugą odpowiedź na ten film pana Jerzego.

  http://www.bdb.com.pl/index2.php?d=main&m=708porada&id=26

  I przy okazji: niespodzianka na początek roku!

  Czy pamiętacie moją historię ze stolarzem, który w pewnym momencie zaczął mnie unikać? Oj, głupio mi było. Napisałem książkę o tym, w jaki sposób współpracować z wykonawcami i dałem się nabrać nierzetelnemu wykonawcy. Na szczęście historia zakończyła się szczęśliwie. :)

  Znalazłem innego stolarza, który wykończy mi całe schody. Okazało się, że cena robocizny i potrzebnego materiału jest dość niska – stolarz potwierdził, że schody są zrobione dobrze, tylko wymagają wykończenia i pomalowania.

  Skontaktowałem się więc w listopadzie z panem Dominikiem i powiedziałem, że jeżeli odda mi 1000 złotych to dla mnie sprawa jest zakończona. Poprosił o 2 tygodnie cierpliwości i o to, aby całą kwotę mógł wpłacić w dwóch ratach. Zgodziłem się. Potem dzwoniłem jeszcze dwa razy (ostatni raz przed świętami) i cały czas słyszałem, że pieniędzy nie ma. Potem były święta, Nowy Rok i już zabierałem się za podjęcie kolejnych kroków, aż tu nagle w czwartek dostaję emaila, że właśnie zrobił przelew na 500 złotych!
  Ucieszyłem się, ale postanowiłem poczekać, aż pieniądze rzeczywiście znajdą się na moim koncie. Minął jednak piątek i… nic...

  Zadzwoniłem do pana Dominika, sprawdził numer konta i był zdziwiony, że pieniądze nie doszły skoro mamy konta w tym samym banku. Przeprosił, rozłączyłem się i w tej samej chwili na moim koncie pojawiło się 1000 złotych. :)

  Dla mnie sprawa jest więc zakończona. Co ciekawe, ostateczna cena za wykonanie schodów będzie nawet niższa od tej, którą bym zapłacił, gdyby pan Dominik wywiązał się ze swoich zobowiązań. :) Straciłem czas, ale pieniądze zostały w kieszeni, a moja historia dotarła do wielu tysięcy osób. Może dzięki temu uchronię innych przed kłopotami. Oby! I oby tak optymistycznie wyglądały pozostałe dni w 2019 roku

  Cała historia i aktualizacja tutaj: http://blog.poradnik-budowlany.com/jak-dalem-sie-nabrac/

  #budujzchaferem #budujzwykopem
  pokaż całość

  •  

   @leesiuu: Ale sprawa została zakończona po mojej myśli.

   1. Stolarz wykonał schody. Nie wykończył ich (brak malowania, barierek i paru szczegółów), ale zapłaciłem tylko za materiał. Za robociznę mu nie zapłaciłem ani złotówki.
   2. Stolarz zwrócił mi 1000 złotych, których oczekiwałem.
   3. Sprawa została więc załatwiona polubownie. To nie odpuszczanie.

   Aha, oczywiście jego dane zostaną w moim artykule. :)
   pokaż całość

 •  

  #angielski
  "God Bless this mess" - pierwszy był Bon Jovi, czy już wcześniej było to powiedzenie podobne do "Home, Sweet Home"?

  +: profumo
 •  

  Mirki, da się jakoś obliczyć ile zaoszczedze na ogrzewaniu domu, po ociepleniu 15 cm styropianu,ktory jest nieocieplony i spalam przez sezon powiedzmy 6 ton ekogroszku? Czym warto ocieplać dom?
  #budujzwykopem

 •  

  Co myślicie o tych rzutach?
  Czy operacja powiększenia salonu o wnękę z tarasem może okazać się kosmicznym przedsięwzięciem czy raczej realne?
  Chyba trzeba byłoby zostawić filary?

  wołam też speca @chafer

  #budujzwykopem #budowadomu #budownictwo

  źródło: parter.png

  +: lwonly
  •  

   @tomkowz: Słusznie. Nawet dołożyłbym jeszcze kilka procent bo ceny prawdopodobnie jeszcze wzrosną :(

   @nama: Dzięki za zawołanie :) Oglądam i ku mojemu zdziwieniu nie mogę się za bardzo przyczepić. Projekt wydaje się całkiem OK! Całkiem spory garaż, przejście z garażu do domu, przestronne pokoje, garderoba za sypialnią - ekstra.

   Podstawowe pytania:

   - jak byłby zorientowany dom według stron świata?
   - kto będzie w nim mieszkał?

   Uwagi:

   1. Jadalnia. Stół tak blisko obu okien może oznaczać brak komfortu zimą. Możliwe, że stół przy pierwszej zimie znajdzie się na środku salonu.

   2. Otwarcie nad jadalnią. Nie jestem fanem (w cenie stropu dochodzi ekstra kilka metrów kwadratowych domu), ale wiem, że przestrzeń potrafi zrobić wrażenie i warto dla niej trochę poszaleć. Czy jednak to otwarcie nad jadalnią nie jest za małe jak na coś, co spowoduje poczucie tej przestrzeni? To jednak raczej pytanie niż stwierdzenie: nie widziałem na żywo takiego rozwiązania.

   3. Mała łazienka przy sypialni. Czy jesteś pewna, że nie będziesz kąpała się pod prysznicem? I skąd też pytanie kto będzie w domu mieszkał - jeżeli ma być kiedyś małe dziecko to nie wyobrażam sobie łazienki bez wanny.

   Na razie tyle :)

   Ps Jak jesteś w przeróżnych grupach to może gdzieś szepniesz o mnie słowo? Ja się nie umiem reklamować i robię to tak nieumiejętnie, że już mnie zbanowali na największej grupie na facebooku :P
   pokaż całość

   +: tomkowz
  • więcej komentarzy (30)

...to tylko najnowsze aktywności użytkownika chafer

Zobacz wszystkie dodane znaleziska, komentarze i wpisy korzystając z menu powyżej.

Osiągnięcia (12)