wojna_idei
13.12.1981

Kino Moskwa, "Czas Apokalipsy"

#historia #wojnaidei #zdjecia #polska #ciekawostki
+490
wojna_idei
trzeba wepchnąć równość do gardła siłą

Znalezione na pewnej grupie "pronaukowej".

#4konserwy #wojnaidei #kultura #ciekawostki
+9
wojna_idei
Jak widać, do dziś wielu uczy się od "mistrza":

"Nazizm, rozwinął agitację polityczną do swoistej perfekcji budując monopol informacyjny w Niemczech. (...) Adolf Hitler uważał, że władze niemieckie rządzące w okresie I wojny nie doceniały znaczenia propagandy. Ponadto twierdził, że należy kierować ją do mas, a nie do intelektualistów. Hitler doskonale potrafił wyczuć zachowania tłumu. Uważał, że masy cechuje powolność umysłowa oraz słaba pamięć. Ludzi nie interesuje ideologia polityczna, a przydługie i nudne slogany szybko idą w zapomnienie. Z tego względu sądził, że propaganda musi być prosta i oparta na emocjach, aby pozostała w umysłach potencjalnych wyborców, a każde hasło należy powtarzać wielokrotnie. Prostota nazistowskiej agitacji opierała się na zasadzie, że wszystko jest czarno-białe, słuszne bądź niesłuszne. Nie pozostawiała miejsca na intelektualne niuanse. Hitler sądził, że nigdy nie wolno przyznać przeciwnikowi racji, choćby samemu było się w błędzie."

Więcej w temacie można przeczytać na Historykon.pl: http://social-share.historykon.pl/artykuly/propaganda-nazistowska

#historia #ciekawostkihistoryczne #wojnaidei #kultura #iiwojnaswiatowa
+13
wojna_idei
Można dziś przypomnieć, że w roku 325 na Soborze Nicejskim św. Mikołaj (ten prawdziwy) strzelił z liścia Ariuszowi Heretykowi.

#heheszki #humorobrazkowy #ciekawostkihistoryczne #historia #religia #wojnaidei
+105
wojna_idei
“Religia nieoświecona nauką często przeradza się w fanatyzm, który ostatecznie polega na tym, żeby siłą narzucać drugiemu swoje przekonania. I wcale ta siła nie musi być strzelaniem z kałasznikowa lub ucinaniem głów; często przejawia się w nietolerancji, w pogardzie drugich, w negowaniu argumentów oponenta bez próby ich zrozumienia, w zastępowaniu rzeczowych racji nadmiarem słów i podniesieniem głosu. A nauka bez wsparcia ze strony ducha rzeczywiście jest kulawa. Wprawdzie idzie przed siebie, ale nie wie dokąd i po co. Nie dajmy sobie wmówić, że pomiędzy religią i nauką istnieje niepokonalny konflikt. Owszem, są napięcia, są konflikty powstające w jakichś szczególnych miejscach zapalnych, ale po to mamy oczy i rozum, żeby je wyjaśniać i uczyć się na błędach. Natomiast na poziomie podstawowym, najgłębszym religia i nauka są sobie nawzajem potrzebne”
– religia, żeby nie być ślepą,
– nauka, żeby nie kuleć, lecz poruszać się pewnie w przekonaniu, że odkrywane przez nią prawdy nie są fragmentami wyrwanymi z niezrozumiałej całości. Nauka i religia są ważnymi elementami logosfery – tej przestrzeni ludzkiej kultury i wartości, która jakby płaszczem otacza naszą planetę, ale sięga poza nasz widzialny horyzont.”
- Michał Heller


#nauka #religia #cytaty #wojnaidei
+13
wojna_idei
Znów powraca temat “obrazy uczuć religijnych”.

“Policja zabezpieczyła na potrzeby śledztwa prace artystów, które były wystawiane w olsztyńskiej Galerii Dobro. Śledczy rozważają powołanie biegłego, który oceni, czy prace obrażają uczucia religijne i znieważają symbol państwowy, jakim jest godło - podała prokuratura.”

“Aresztowano” dwa obrazy. Jeden przedstawiał orła białego stylizowanego na godło Polski z domalowanym wielkim penisem, a drugi przedstawią nagą kobietę wiszącą na krzyżu, również posiadającą kilka obszernych prąć.

Dwie sprawy:

1) W mojej prywatnej, osobistej ocenie, obrazy są odrażające. Jak najbardziej rozumiem, że wiele osób mogło poczuć intensywne negatywne emocje na widok wystawy, gdyż ewidentnie upadlają one symbole, do których większość osób w Polsce jest emocjonalnie przywiązana. Dlatego nie wątpię, że czyjeś uczucia mogły zostać urażone. Autorzy stwierdzili, że "tworząc wystawę, nie mieli na uwadze obrażania kogokolwiek". Przepraszam, ale nie bardzo chce mi się w to wierzyć.

2) Tak jak już kilkakrotnie tutaj pisałem, angażowanie aparatu państwa i wymiaru sprawiedliwości do ścigania i karanie obrażonych UCZUĆ i wywołania negatywnych EMOCJI jest przejawem w najlepszym przypadku groteski, a w najgorszym głębokiej społecznej patologii. Prawna ochrona uczuć religijnych (i jakichkolwiek innych uczuć) z zasady nie może być funkcjonalnym przepisem, z uwagi na to, że uczucia bądź ich obraza są czymś z natury subiektywnym i nie możemy mówić o obiektywnej ocenie dokonanych szkód (tak jak można to zrobić np. w przypadku obrażeń fizycznych). Nie można penalizować zjawisk, których nie da się obiektywnie zweryfikować i oczekiwać, że nie doprowadzi to do nadużyć i patologii.

Więcej na ten temat pisałem przy okazji ukarania Jerzego Urbana za “obrazę uczuć religijnych” kilka miesięcy temu: http://www.facebook.com/wojnaidei/posts/776458472685662

I ponownie, ja nie wątpię, że wielu ludzi naprawdę poczuło się źle oglądając coś takiego. Po prostu zachęcam do zastanowienia się czy negatywne emocje (nawet te poważne) to coś co naprawdę wymaga interwencji aparatu władzy. I przy okazji przypominam, że każdy tego typu przepis może być (i np. w zachodniej Europie już jest) analogicznie wykorzystywany przez ludzi będących na światopoglądowym spektrum dokładnie po przeciwnej stronie od “urażonych katolików”. Jeśli ktoś domaga się prawnej ochrony własnych uczuć, to powinien być gotów na to, że wszyscy inni mogą zażądać tego samego. A przypominam, że w przypadku absolutnie każdej wypowiedzi, żartu, lub wyrazu artystycznego znajdzie się ktoś u kogo wywoła to “obrazę uczuć”.

#wojnaidei #polska #religia #prawo #ciekawostki #kultura
+8
wojna_idei
Wygląda na to, że komiks, który niedawno wrzucałem na Facebooka, wyśmiewający NEONAZISTÓW i TERRORYSTÓW to "mowa nienawiści", przed którą należy chronić użytkowników...

#facebook #wojnaidei #ciekawostki #kultura
+94
wojna_idei
To nie jest żart

Andy Duncan, pisarz science fiction martwi się, że “Władca Pierścieni” Tolkiena promuje rasizm, bo orkowie (ludobójczy kanibale zbrojnie napadający na pokojowe ludy) są ukazani w książkach jako “ci gorsi”. Autor poucza, że nie należy ich w ten sposób osądzać i warto spróbować zrozumieć ich motywacje.

Źródło: http://www.dailymail.co.uk/news/article-6428971/Science-Fiction-writer-claims-Lord-Rings-series-racist.html

#heheszki #kultura #ciekawostki #wojnaidei #tolkien
+257
wojna_idei
Kolejne (uproszczone) rozróżnienie, które warto znać.

Naturalnie “islamiści” i “dżihadyści” to nadal muzułmanie, ale myślę, że warto podkreślić, że są to pewni konkretni muzułmanie, których charakteryzują określone poglądy, niepodzielane przez wszystkich z nich. Niestety należy tu też podkreślić, że o ile dżihadyści to jakiś malutki odsetek wszystkich muzułmanów, to niestety islamiści stanowią już całkiem sporą część społeczeństw muzułmańskich. Zwłaszcza w krajach arabskich, np. w Egipcie, gdzie 86% społeczeństwa, uważa, że karą za opuszczenie islamu powinna być śmierć. Statystyki w temacie: http://www.pewforum.org/2013/04/30/the-worlds-muslims-religion-politics-society-beliefs-about-sharia/

Oczywiście zaraz ktoś tu napisze, że każdy muzułmanin jest tak naprawdę islamistą, bo tak by się skończyło wierne naśladowanie Mahometa. Z tym, że zanim się wysnuje takie wnioski zachęcam do zastanowienia się jak np. chrześcijanom idzie wierne naśladowanie Jezusa i czy rzeczywiście należy się spodziewać, że wszyscy ludzie danej religii nie tylko znają, ale jeszcze realizują wszystkie jej formalne nakazy.

Zachęcam do obejrzenia wypowiedzi Mohammada Tawhidiego w tym temacie: http://www.youtube.com/watch?v=H5ACCgFRtlQ&list=PLRgB5oA_fm48ZZbNwFgRsBWX_ItsQvicm

#wojnaidei #islam #religia #ciekawostki #swiat
+8
wojna_idei
Im więcej czytam internetu tym bardziej przekonuję się, że takie rzeczy trzeba wyjaśniać.

Oczywiście jest to uproszczenie. Można być w różnym stopniu pewnym/niepewnym tych kwestii, oraz naturalnie antyteizm zwykle idzie w parze z ateizmem, natomiast co istotne ateizm wcale nie ma obowiązku iść w parze z antyteizmem.

#religia #kultura #ateizm #wojnaidei #ciekawostki
+53
wojna_idei
W zeszłą sobotę miałem okazję być na spotkaniu z kanadyjskim "filozofem youtubowym" Stefanem Molyneux (dzięki zaproszeniu Obiektywizm.pl). W ogromie pytań jakie tam padły, jedno zwróciło moją szczególną uwagę. I to nie z uwagi na poziom, czy ambitność pytania, ale ze względu na, moim zdaniem, rzadko spotykaną postawę jaką zaprezentował Molyneux. A mianowicie ktoś zapytał:

"Jak rozmawiasz ze swoim 10-letnim dzieckiem o religii i opowieściach religijnych?" (Stefan jest zadeklarowanym ateistą.)

Odpowiedział, że nie tylko rozmawia, ale i czyta dziecku opowieści religijne. Stwierdził, że przecież są one istotnym elementem naszej kultury, wiele z nich niesie wartościowe przesłanie moralne i jego zdaniem powinno ono je poznać. O ile dobrze pamiętam to padło coś w stylu "Nie wyobrażam sobie, żeby moje dziecko miało nie wiedzieć kim był Jezus i nie znać opowieści o nim." Zaznaczył natomiast przy tym, że nie przedstawia tego jako faktów historycznych, a jedynie jako "opowieści".

Warto moim zdaniem pamiętać, że tak się da (bo mam czasem wrażenie, że nie wszyscy to wiedzą).

PS: Pomimo iż mogłoby się wydawać to oczywiste, to jednak nauczony doświadczeniem czuję potrzebę zaznaczenia, że to, iż przytaczam opinię jakiejś osoby, nie oznacza, że zgadzam się ze wszystkimi jej poglądami. Niektóre poglądy Molyneux bywają dość radykalne, co nie zmienia faktu, że większość jego działalności uważam za interesującą i wartościową.

#religia #wojnaidei #ciekawostki #ateizm #kultura
+173
wojna_idei
Dla jasności:
Wytykanie patologii Międlara (i ludzi, którzy nie widzą w takiej retoryce problemu) absolutnie nie oznacza, że jestem jakimś pacyfistą. Jak najbardziej uważam, że są rzeczy, o które warto i należy walczyć, a bierne przyjmowanie ciosów to oznaka w najlepszym wypadku naiwności. Jednocześnie zauważam, to co również historia pokazuje bardzo wyraźnie: niezwykle łatwo stać się czymś gorszym niż to z czym się walczy. Wydaje mi się również, że istnieje jakiś stan pośredni między “dajmy się bić”, a “my ich z gównem zrównamy”.

PS: Zanim mi tu ktoś wyskoczy z tym, że Jezus mówił o “nadstawianiem drugiego policzka”, to zapraszam do doczytania, że jest to hebrajski idiom oznaczający “nie chowaj urazy i daj przeciwnikowi okazję do przeprosin”, a nie naiwne zachęcenie, żeby dać się bić.

#polska #wojnaidei #kultura #ciekawostki #religia

Zachęcam też do obejrzenia całości obu wypowiedzi i znalezienia większej ilości różnic ;)

Cała wypowiedź ks. Popiełuszki:
http://www.youtube.com/watch?v=KxdhkLJ7eIE

Cała wypowiedź Jacka Międlara:
http://www.facebook.com/wroclawwyborcza/videos/292736764914728/
+13
wojna_idei
DZIŚ NA MARSZU PODOBNO PONAD 200 TYSIĘCY PATRIOTÓW !!

Oraz oczywiście garstka radykałów z obu stron.

#polska #marszniepodleglosci #wojnaidei #kultura
+6
wojna_idei
@Moderacja niesłusznie usunęła moje wczorajsze znalezisko (które dostało się z płomieniami na główną i miało prawie 2k wykopów) zawierające nagranie 20-minutowego wywiadu, w którym Peter Boghossian i James Lindsay opowiadają jak ośmieszyli gender studies. Oznaczono je jako duplikat znaleziska, w którym jest jedynie krótki artykuł opisujący ich akcję.

Jest to inna treść i inna forma - nie widzę żadnego powodu, dla którego miałoby to podpadać pod "duplikat", dlatego proszę o przywrócenie znaleziska.

Moje znalezisko: http://broadcasttemps.com/link/4634385/jak-osmieszyc-gender-studies/

Wykop, którego rzekomo jest ono duplikatem: http://broadcasttemps.com/link/4565433/trojga-naukowcow-napisalo-absurdalne-artykuly-by-sprawdzic-czy-zostana-przyjete/

#moderacja #wojnaidei #afera
+29
wojna_idei
"Zachować godność, by móc powiększać dobro i zwyciężać zło, to pozostać wewnętrznie wolnym, nawet w warunkach zewnętrznego zniewolenia, pozostać sobą w każdej sytuacji życiowej. (...) Bo za prawdę się płaci, tylko plewy nie kosztują. Za pszeniczne ziarno prawdy trzeba czasami zapłacić."

- Ostatnie kazanie księdza Jerzego Popiełuszki zamordowanego 19 października 1984 przez Służbę Bezpieczeństwa PRL.

Całość kazania na kanale Templum Christi: http://www.youtube.com/watch?v=KxdhkLJ7eIE

#religia #wojnaidei #polska #ciekawostki #chrzescijanstwo
+10
wojna_idei
80% wszystkich Amerykanów uważa, że "poprawność polityczna jest problemem w USA".

Również wśród Mniejszości etnicznych i młodzieży ten odsetek jest podobny, a czasem nawet wyższy (75-87%).

Największy odsetek zwolenników poprawności politycznej i aktywistów na jej rzecz można znaleźć w grupie ludzi wykształconych, białych i bogatych (zarobki +100 000$/rok).

Dokładniejsze dane:
(Odsetek ludzi uważających, że "poprawność polityczna jest problemem w USA")

Osoby w wieku 18-24 - 79%
Osoby w wieku 24-29 - 79%

Grupy etniczne:
Azjaci - 82%
Latynosi - 87%
Biali - 79%
Indianie - 88%
Murzyni - 75%

Zarobki:
Poniżej 50 000$ rocznie - 83%
Powyżej 100 000$ rocznie - 70%

Wykształcenie:
Osoby, które bez studiów - 87%
Osoby z wyższym wykształceniem - 66%

Źródło: http://www.theatlantic.com/ideas/archive/2018/10/large-majorities-dislike-political-correctness/572581/

#usa #wojnaidei #kultura #ciekawostki #statystyka
+18
wojna_idei
Amazon skasował właśnie swój samouczący się program do sortowania CV kandydatów, ponieważ ten na podstawie analizy zatrudnień z ostatnich 10 lat uznał, że na stanowiskach inżynierskich nie warto zatrudniać osób, które ukończyły "uniwersytety tylko dla kobiet" lub były np. członkiniami klubów kobiecych.

Co ciekawe, wszystkie media piszą, że sztuczna inteligencja okazała się "seksistowska" lub dyskryminowała kobiety. To jednak nie do końca prawda. Program nie nie oceniał gorzej CV kobiet, tylko CV zawierających frazę "women's" - czyli np osób, które ukończyły "all-women's colleges", albo należały do organizacji mających w nazwie "women's".

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-6259205/Amazon-scraps-secret-AI-recruiting-tool-showed-bias-against-women.html

#wojnaidei #kultura #technologia #ciekawostki
+24
wojna_idei
Jerzy Urban został właśnie skazany za obrazę uczuć religijnych. Musi zapłacić 120 tys. zł grzywny za opublikowanie w 2012 roku karykatury Jezusa Chrystusa.

Czy jest to coś na co należy zwrócić uwagę?

Tak.

Tak jak już kilkukrotnie pisałem prawna ochrona jakichkolwiek uczuć jest przedsięwzięciem z zasady patologicznym, z uwagi na to, że uczucia bądź ich obraza są czymś z natury względnym i nie możemy mówić o obiektywnej ocenie dokonanych szkód (tak jak można to zrobić np. w przypadku obrażeń fizycznych). Nie oznacza to oczywiście, że czyjeś uczucia religijne nie mogą być obrażone. Oznacza to jedynie, że to czy i w jakim stopniu się to stało oraz kogo dotyczyło, nie może zostać obiektywnie zweryfikowane, a zatem egzekwowanie tego typu przepisów musi prowadzić do nadużyć i patologii. Np. w tym przypadku: Kogo obraził Urban? Wszystkich katolików? Wątpię. A Ci którzy zostali faktycznie obrażeni (bo nie wątpię, że tacy byli), to jak bardzo zostali obrażeni i w jaki sposób można by tą obrazę zmierzyć, do czego moglibyśmy ją porównać i jak moglibyśmy dowieść ponad wszelką wątpliwość, że faktycznie miała ona miejsce? A jeśli uznamy, że rzeczywiście tak było, to właściwie dlaczego chronimy akurat uczucia religijne? A co np. z uczuciami patriotycznymi? A uczucia do innych ważnych wartości? Np. do ukochanego klubu sportowego? Kto i na jakiej podstawie określa, które z tych uczuć są ważniejsze? Dodatkowo, przepis prawny pozwalający wydawać wyroki na podstawie czyichś odczuć uczy społeczeństwo, że urażone uczucia mogą być czymś nie tylko poważnym, ale i wymagającym reakcji państwa.

Zatem nie. Obrażone uczucia NIE MOGĄ (a przynajmniej nie powinny) być podstawą do sankcji prawnych. Wszystkich, którym wydaje się, że jest inaczej zachęcam do wyobrażenia sobie, gdyby prawo chroniło uczucia ludzi z drugiej strony politycznej barykady.

Chciałbym jeszcze zaznaczyć, że jeśli ktoś jednak uważa, że w Polsce jako kraju o tradycji chrześcijańskiej należy prawnie zakazać karykaturowania postaci historycznych istotnych dla tej tradycji, to rozumiem, że również nie widzi problemu w karaniu za karykatury Mahometa w krajach arabskich. Może co najwyżej narzekać, że kara za to jest tam zbyt wysoka.

PS: To kim jest Jerzy Urban i jakie ma poglądy, nie ma tutaj nic do rzeczy. I mam nadzieję, że nie muszę wyjaśniać dlaczego.

#religia #wojnaidei #kultura #polska
+17
wojna_idei
Do kin wszedł właśnie "Kler" i nie sposób nie dostrzec głosów twierdzących, że niestety jest to raczej płytki zlepek wulgaryzmów nastawiony na oczernienie pewnych środowisk, a nie na jakiekolwiek uczciwe "poruszenie problemów". Filmu nie widziałem, ale nie wykluczam, że tak właśnie jest, zwłaszcza biorąc pod uwagę otwartą wrogość wobec religii jaką prywatnie żywi reżyser, co sam przyznawał w wywiadach.

Ale...

Niezależnie od tego, co film sobą ostatecznie prezentuje, to społeczna gównoburza jaka od kilku tygodni trwa wokół niego, wliczając w to lokalne próby blokowania dystrybucji filmu oraz zapowiedzi "pewnych polityków" należących do "pewnych partii", że rozważają walkę o wycofanie go z kin za oczernianie polskiego duchowieństwa jest spektaklem co najmniej żenującym. Do tego jest to przejaw wrażliwości charakterystycznej raczej dla wyśmiewanych amerykańskich millenialsów niż dla rzekomow poważnych przedstawicieli władz. Zwłaszcza, że nie wątpię, że wśród osób, które najchętniej nie dopuściłyby do premiery filmu nie brakuje takich, które krzyczały o cenzurze, gdy Wyborcza zbierała podpisy pod petycją o odwołanie wystąpień Cejrowskiego, nie dostrzegając, że są to sytuacje zupełnie analogiczne. I ja ani przez moment nie wątpię, że "Kler" jest dla wielu ludzi zupełnie poważnie obraźliwy. Ale nie można narzekać na ograniczanie wolności słowa, czy na zachodnią cenzurę poprawności politycznej i jednocześnie twierdzić, że film, który akurat nas obraża nie powinien być wyświetlany w kinach. A przynajmniej nie bez popadania w hipokryzję.

PS: Niemniej jednak jeśli wspomniane opinie oddają charakter filmu, to szkoda, że autor, który "Wołyniem" pokazał, że potrafi poruszyć kwestię kontrowersyjną, stworzył papkę dla antyteistów zamiast uczciwie zmierzyć się z licznymi patologiami KK i zmusić widza do refleksji. Zwłaszcza, że poważny film na ten temat naprawdę by się w naszym kraju przydał.

#wojnaidei #kultura #religia #ciekawostki #polska

Link do recenzji ze screena: http://www.gram.pl/artykul/2018/09/28/antykoscielne-porno-recenzja-filmu-kler.shtml
+7
3....0
To uczucie, kiedy osiągasz Nirvanę w kategorii swojego polactwa i ciągniesz z ameryki bezkrytycznie cały kanał wraz z nazwą.

Co z świętością własności? Marka kapitalistycznego przedsiębiorstwa nieraz bywa immanentną gwarancją jego wartości. Ładnie tak ją zawłaszczać @wojna_idei ?

A co do Petersona - jego mundrości już wielokrotnie były orane w anglojęzycznym internecie a "autorytet" poza wąską specjalizacją którą się zajmował skompromitowany, no ale nasz dumny naród oczywiście łyka wszystkie gówniane zachodnie trendy...

#antykapitalizm - obserwujcie - piszcie
#neuropa #bekazjordanapetersona #wojnaidei #jordanpeterson #bekazprawakow #polakicebulaki #usa #neoreakcja #psychologia #foliarze #pseudonauka #filozofia
+12
wojna_idei
17 września 1939 sojusznik nazistów Stalin podjął decyzję o zaoraniu wschodniej Polski.

Czerwonoarmiści przekroczyli granicę bez wypowiedzenia wojny. Zabili 3 tysiące polskich żołnierzy i blisko tysiąc cywilów. Po zakończeniu działań zbrojnych zginęło kolejne 7 tysięcy Polaków, mordowanych nierzadko w bardzo wymyślne sposoby. Do niewoli dostało się ćwierć miliona polskich żołnierzy, w tym 18 tysięcy oficerów średniego i wyższego szczebla, których z kolei wyeliminowano strzałem w tył głowy między innymi w Katyniu.

Podczas radzieckiej okupacji rozpoczęło się prześladowanie Kościoła, rabowanie muzeów, archiwów i prywatnych posiadłości. Na zaanektowanych wschodnich terenach wprowadzono terror, niszczono mienie i przejmowano majątki, zajęto wszystkie konta bankowe. Szacuje się, że w głąb Rosji wywieziono około pół miliona polskich obywateli.

22 września w Brześciu doszło do wspólnej parady Wehrmachtu i Armii Czerwonej, świętujących pokonanie Wojska Polskiego.

Dlaczego przypominam o rzeczy zdawać by się mogło tak oczywistej, że nie wartej pisania posta? No to teraz wyobraźcie sobie, że istnieje coś takiego jak zjawisko bezkrytycznej gloryfikacji komuny i jej reprezentanta, pogromcy fashysmu Stalina. Popularne zwłaszcza w kręgach akademickich i nastoletniej, chowanej pod kloszem bananiarni z USA i UK. W konfrontacji z którą jeżeli tylko źle powiesz o Sowietach w myśl przekornej logiki SJW otrzymasz etykietkę "nazi".

Wyobraźcie sobie, że oni naprawdę istnieją i naprawdę mają poglądy jakie mają. Z którymi wkrótce wejdą do polityki, mediów, think tanków. Są raptem rzut beretem od nas, a my współdzielimy z nimi rynek, członkostwo w instytucjach międzynarodowych, oświatę i kulturę masową. Wszystko - poza historią i ranami, które jakimś cudem nie mogą zagoić się do dzisiaj. I jakimś cudem świat zachodni coraz mniej chce genezę tych ran nie tyle zrozumieć, co po prostu o niej dowiedzieć.

Źródło: ZbytPoinformowani

#historia #wojnaidei #kultura #ciekawostki
+9
wojna_idei
"Dwójmyślenie oznacza przede wszystkim umiejętność wyznawania dwóch sprzecznych poglądów i wierzenia w oba naraz. Partyjny inteligent wie, kiedy powinien zmienić swoje wspomnienia, a zatem w pełni się orientuje, że przekręca fakty; równocześnie jednak, dzięki dwójmyśleniu, święcie wierzy, iż prawda nie została pogwałcona. Proces ten musi być świadomy, gdyż inaczej brakowałoby mu precyzji, a zarazem bezwiedny, aby człowiek nie zdawał sobie sprawy z faktu dokonania fałszerstwa, bo to mogłoby wywołać w nim poczucie winy. "
- George Orwell, "Rok 1984"

#wojnaidei #kultura #orwell #polska #aborcja #1984
+81
geuze
Kubeł zimnej wody na głowy zacietrzewionych ludzi, którzy tak zajadle walczą z Jego Makaronowatością. Widać wyraźną korelację między liczbą piratów a globalnym ociepleniem. #pdk

#bekazateistow #gimboateizm #marksizmkulturowy #wojnacywilizacji #wojnaidei
+6
Regis_II
Kubeł zimnej wody na głowy zacietrzewionych ludzi, którzy tak zajadle walczą z Kościołem.

#bekazateistow #gimboateizm #marksizmkulturowy #wojnacywilizacji #wojnaidei
+236
wojna_idei
W Szwecji ruszył pierwszy festiwal muzyczny wolny od mężczyzn.

Ma być to odpowiedź na falę gwałtów i napaści na tle seksualnym, które miały miejsce na szwedzkich festiwalach w zeszłym roku.

Organizatorki podkreślają przy tym, że zakaz wstępu oczywiście nie dotyczy osób, które urodziły się mężczyzną, ale czują się kobietą.

Źródło: http://www.thelocal.se/20180901/women-cheer-as-swedish-man-free-music-festival-opens

#heheszki #wojnaidei #szwecja #muzyka #kultura
+22
wojna_idei
Już zaczynałem pisać tekst pochwalny o dzielnych kobietach odwołujących się do historycznych, emancypacyjnych założeń feminizmu, ale niestety doczytałem artykuł do końca.

Aktywistka podpisująca się jako Asztar celnie punktuje i nagłaśnia wiele patologii oraz przejawów jawnej (nieraz krwawej) dyskryminacji kobiet w Arabii Saudyjskiej. Niestety kończy stwierdzeniem, że kobiety są lepsze od mężczyzn oraz, że lepiej byłoby gdyby to one miały władzę, przywołując matriarchalne tradycje przedislamskich plemion arabskich.

A szkoda, bo walka o prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej to zupełnie poważny temat, który warto nagłaśniać oraz warto wspierać ludzi chętnych podejmować tę nierówną walkę. Szkoda, że przyciąga on również jednostki omotane wizją świata jako wojny płci o władzę. Choć trzeba przy tym przyznać, że łatwiej zrozumieć, że taka postawa mogła się wykształcić u osoby wychowanej w kraju arabskim, niż u rodzimych dzielnych wojowniczek sprawiedliwości społecznej walczących z problemami nieistniejącymi w cywilizowanym świecie.

Źródło:
http://www.rp.pl/Spoleczenstwo/180819355-Saudyjskie-feministki-zalozyly-radio-Naprawde-istniejemy.html

#wojnaidei #logikarozowychpaskow #kultura #ciekawostki #feminizm #arabiasaudyjska #swiat
+24
wojna_idei
Chuka Umunna, członek Izby Lordów parlamentu brytyjskiego apeluje by ostatnią falę ataków nożowników w Londynie (gdzie niektóre ofiary były wg relacji świadków dosłownie “wypatroszone” na ulicy) traktować jako chorobą, a nie jako przestępczość. Parlamentarzysta stwierdził, że wielu młodych ludzi czuje się “nieszanowanych” przez społeczeństwo, co popycha ich do tych działań, oraz sugerował, żeby nie walczyć z tą falą przemocy tradycyjnymi metodami walki z przestępczością, a zamiast tego potraktować całe to zjawisko jako problem zdrowotny społeczeństwa.

W ramach wyjaśnienia: tak właśnie działa idea “nowomowy” - problem nie będzie istniał jeśli społeczeństwo nie będzie potrafiło go nazwać. Niedługo się okaże, że przestępczość w ogóle zniknęła z ulic Londynu, a widzimy tam jedynie przypadki “choroby”. Widać, że pan Umunna uważnie czytał Orwella.

Źródła:
http://www.standard.co.uk/news/crime/treat-youth-violence-as-a-disease-not-a-crime-to-tackle-london-crime-wave-chuka-umunna-warns-a3916381.html
http://metro.co.uk/2018/08/17/four-children-stabbed-south-london-one-boy-disembowelled-7850208/?ito=social

#kultura #wojnaidei #uk #swiat #ciekawostki #przestepczosc
+19
Pokaż następne