•  

  Projektujemy dom! #budujzchaferem

  Często zwracałem uwagę na to, że projekty gotowe bywają przekłamane - a to wszystkie meble pomniejszone, a to szaf w ogóle nie ma... Dzięki takim "sztuczkom" dom wydaje się duży i ustawny. Pisałem też o tym, że kosztorysy dołączane do projektów gotowych często są zaniżane, nie warto im wierzyć.

  I potem akcja nabrała tempa :) @SlodkoGorzki zaproponował zaprojektowanie domu, który będzie relatywnie tani w budowie oraz będzie zawierał rzeczywiste wymiary mebli, armatury łazienkowej itp. Bez żadnych ściem. Po kilku tygodniach prac i konsultacji z projektantem konstrukcji (dzięki @jankes89!) oraz projektantem instalacji powstała koncepcja domu dla rodziny 2+1 lub 2+2.

  Co myślicie o takim rozplanowaniu pomieszczeń i metrażu? To na razie zabawa, ale... kto wie, co z tego się urodzi :)

  PS Jeżeli ktoś potrzebuje garażu to... cierpliwości. Będzie w kolejnej koncepcji :)

  #budujzwykopem #dom #projektdomu #budowadomu

  •  

   @chafer: No rozmiary mebli na tym projekcie też jakoś nie oszałamiają. Biurka głębokie na 60cm. Fotel w gabinecie 40x40cm. Imo sam gabinet jest za mały. O wiele większy sens miałoby połączenie go z pomieszczeniem technicznym.

  •  

   @chafer:
   1. Brak miejsca na szafki/słupki w łazience.
   2. Drzwi do spiżarni mogłyby być przesuwne chowane w ścianie. Spiżarnię warto zrobić wymiarami pod standardowe regały dostępne w martekach. W mojej wchodza dwa regały 80x40 na styk. W tej spiżarni jest mega dużo miejsca, więc w zasadzie w kuchni można zminimalizować ilość szafek.

  •  

   @chafer pomieszczenie techniczne od południa wydaje się kiepskim rozwiązaniem.

  •  

   gabinet jest za mały

   @khurghan: on nie jest za mały, w nim można dostać klaustrofobii ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @chafer: Bardzo ładnie post-refowane mieszkanko, bym nawet powiedział, że jak w wielkiej płycie, tylko ta prawie symetria kłuje po oczach ja bym albo zaburzył ten układ budynku albo już dopiął aby te okna od północy były bardziej ogarnięte (dwa z lewej i analogicznie dwa z prawej)

  •  

   @chafer: Nie rozumiem, po co te zalamania bryly na srodku. Tylko zwiekszaja koszt

  •  

   @chafer skoro dom to lepiej zrobić piętro. Dużo na.dach wydasz i tracisz powierzchnię działki. Gdzie garaż? Kanapy najlepsze rogówki :D wanna wygodna to 180 A prysznic minimum 80x80.

  •  

   A prysznic minimum 80x80

   @Boros: pod warunkiem, że nie wiszą w nim żadne koszyczki itp, w przeciwnym wypadku większy prysznic jest wygodniejszy o wiele wiele :)

  •  

   @chafer: załamanie może i doda trochę uroku, ale pomniejszy ci metraż, zwiększy koszt budowy i użytkowania.
   W sypialni zdecydowałbym się na okno od wschodu zamiast od południa (chyba, że zamierzasz zamontować rolety zewnętrzne i zasuwać je przy wychodzeniu do pracy, i odsuwać wieczorem.
   Rozważyłbym zamienienie miejscami jednego pokoju dziecięcego z łazienką - powiem tak - siostra mieszkając pod sypialnią rodziców myślała, że w nocy straszy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Chyba nie chcesz, by biedny dzieciak z tego pokoju słuchał jak ruchasz mu matkę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Z drugim pokojem trochę sytuację poprawią szafy.
   W salonie jedno okno na zachodzie do usunięcia - to nie szklarnia, dodatkowe ciepło ci będzie przez nie uciekać, no i dodatkowo rolety będą musem od tej strony (po południami, czyli wtedy, kiedy będziesz miał najwięcej czasu Słońce będzie ci świecić prosto w TV).

  •  

   @chafer po co te mostki termiczne w srodku chalupy?

  •  

   @chafer: widzialem ostatnio fajna opcje u znajomych ktorzy wlasnie zamykaja dom na surowo. zamiast pomieszczenia w kuchni typu spiżarka zrobili niedużą piwniczkę pod kuchnia na wino i przetwory.

  •  

   @Edi93: @chafer cholera wschód z zachodem mi się pomyliły x.x Okno w sypialni kwestią sporną, w salonie nadal bym jedno usunął.

  •  

   @Boros
   @leesiuu
   Ja osobiście uważam, że minium to jest 90x90 ewentualną prostokątny. Miałem okazję korzystać z każdego powyżej i prostokątny był mega, miał chyba 90x120

  •  

   @chafer: Generalnie widać pomyślunek :D A może do tego drzwi z wiatrołapu bezpośrednio do spiżu - żeby nie chodzić w brudnych butach z dworu z zakupami w łapach przez salon do kuchni.

  •  

   @mirabelki: czyli mają malutkie pomieszczenie ze wszystkimi problemami piwnicy?

  •  

   @chafer Czym wasza koncepcja będzie się różniła od domku katalogowego? (poza poprawnymi wielkościami mebli)
   W mojej opini nie da się zaprojektować idealnego rozwiązania na każdą działkę, bo każda jest inna - kształtem, powierzchnią, topografią oraz pozostałymi uwarunkowaniami. Choćby dostęp do drogi miesza sporo w układzie pomieszczeń na małych działkach. np. Sytuacja czesto spotykana na obrzeżach miast: osiedle domków jednorodzinnych, mała powierzchnia działek, ogólnie "urban sprawl" - działki przy drogach biegnacych w kierunku północ-południe na których można zorientować domy na osi wsch-zach wypadną korzystniej. Zawsze można zrobić ogród z salonem od strony naslonecznionej. W przypadku drogi na osi zachód-wschód działki na których wjazd na posesje znajduje się od strony poludniowej wypadną gorzej. Robisz salon z ogrodem od strony drogi, albo masz słabo nasłonecznione duże pomieszczenie od północnego-wschodu, pólnocnego-zachodu.

  •  

   @chafer: Ja bym to jeszcze zrobił w odbiciu lustrzanym - tak by do pokoju dziennego od zachodu słońce zaglądało.

  •  
   w....a

   +6

   to lepiej zrobić piętro

   @Boros:
   Nigdy nie rozumiałem o co chodzi z tymi piętrami w polskim budownictwie.
   Tracisz mnóstwo miejsca na klatkę schodową, trudniej to ogrzać jak klatka jest otwarta, jak złamiesz nogę to już w ogóle klops.
   Mieszkałem 20 lat w domu z piętrem i powiem ci że zdecydowanie jakbym miał budować dom to tylko parterowy.
   Chcesz iść po coś do drugiego pokoju a tu + kilkanaście metrów podróży po schodach. Durnota.
   Budowa parterówki jest też tańsza, a OP chce TANI dom. Dodatkowo szybsza.

   Ma sens tylko pod miastem gdzie ziemia droga i masz malutką działeczkę, bo nie stać cię na większą.

  •  

   @m4kb0l: nie budowalem sie jeszcze chodz mam to w niedalekich planach wiec chetnie podpytam. jakie problemy sa z piwnica ? W domu rodzinnym była pod cała powierzchnia nigdy o narzekaniach zwiazanych z jej posiadaniem od rodziców nie slyszalem. Brat mieszka na swoim od 4 lat piwnica pod cala powierzchnia w nowoczesnym domku - brak jakichkolwiek narzekan z jej posiadania.

  •  

   @mirabelki: Koszt wykonania piwnicy jest sporo większy niż Ci się wydaje - głownie jest to związane z koniecznością wykonania dobrej izolacji przeciwwilgociowej. Ogólnie liczy się, że koszt wykonania piwnicy jest podobny do wykonania jednego normalnego piętra, a wykorzystasz ją jedynie jako składzik, pomieszczenie techniczne i jako miejsce do przeglądania wykop.pl ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @chafer: Tak patrzę na ten rzut i praktycznie wychodzi mi projekt "Domena 104", tylko Twój jest trochę bardziej przekombinowany ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: domenadom.pl

  •  

   Tracisz mnóstwo miejsca na klatkę schodową

   @wamaga: pod schodami zawsze można zrobić schowek

   trudniej to ogrzać jak klatka jest otwarta

   @wamaga: jak grzejesz górę i dół?

   Chcesz iść po coś do drugiego pokoju a tu + kilkanaście metrów podróży po schodach.

   @wamaga: Zależy jak masz rozplanowany dom. Według mnie parter to część dzienna, a piętro to sypialnie :)

   Budowa parterówki jest też tańsza

   @wamaga: Jak to porównałeś? Przy parterówce masz większą powierzchnię fundamentów i dachu. Według mnie koszta są porównywalne - wszystko zależy od wielkości domu i skomplikowaniu bryły.

  •  

   @mirabelki: zależy gdzie budujesz dom ale na ogół to problemy z odwodnieniem, ogrzaniem. Piwnica wymaga solidnego zaizolowania przed wodą. Trzeba to też ogrzać bo inaczej będziesz miał pod podłogą zimną przestrzeń nie wspominając już o grzybie który może się pojawić jeśli piwnica nie będzie ogrzewana. Zyskujesz pomieszczenia które zazwyczaj używa się tylko do przechowywania a dopłacasz sporo

  •  

   @chafer:

   A co myślicie na temat tego projektu http://z500.pl/projekt/356/Z7_D,w-technologii-szkieletowej.html
   Rodzina 2+2
   Powierzchnia użytkowa: 83m2
   Wstępnie wyceniony przez potencjalnego wykonawcę w technologii szkieletowej na 280 k zł do stanu deweloperskiego

  •  

   Biurka głębokie na 60cm. Fotel w gabinecie 40x40cm. Imo sam gabinet jest za mały. O wiele większy sens miałoby połączenie go z pomieszczeniem technicznym.

   @khurghan: Dzięki za info. Wiem, że gabinet jest "kontrowersyjny", ale... moja żona w takim pracuje od 6 lat i nawet nie chce się przeprowadzić do większego pokoju. :) Co do biurka 60 cm - hm, sam mam 64 cm i jest mi wygodnie. Co do fotela - racja, za małe.

   1. Brak miejsca na szafki/słupki w łazience.
   2. Drzwi do spiżarni mogłyby być przesuwne chowane w ścianie. Spiżarnię warto zrobić wymiarami pod standardowe regały dostępne w martekach. W mojej wchodza dwa regały 80x40 na styk.


   @merol44: Thx! Weźmiemy pod uwagę.

   pomieszczenie techniczne od południa wydaje się kiepskim rozwiązaniem.

   @waldinio: Owszem. Pomyślimy jeszcze nad tym.

   skoro dom to lepiej zrobić piętro. Dużo na.dach wydasz i tracisz powierzchnię działki.

   @Boros: Projekt domu piętrowego z garażem tez będzie :) Założenie przy tym projekcie było takie, że dom będzie parterowy i bez garażu.

   Na pozostałe komentarze odpowiem wieczorem i jutro. Dzięki wielkie za zainteresowanie!

   +: erln
  •  

   Ma sens tylko pod miastem gdzie ziemia droga i masz malutką działeczkę, bo nie stać cię na większą.

   @wamaga: Czyli tak jak się buduje 9 na 10 ludzi na świecie, bo mało kto chce mieszkać na wsi.
   Poza tym ludzie chcą mieć też ogród, garaż, oczko wodne, etc. a nie tylko betonowego kloca i chodnik 2x10m.

  •  

   @chafer: jak dom to przydał by sie też garaż

  •  

   @chafer: To i ja mam uwagi. Masz dwa kominy (łazienka z ubikacją i kotłownia) komin to droga sprawa. Może jakoś to poprzestawiać by robić tylko jeden?
   Nie ma kominka, jeśli to projekt dla ciebie i nie chce go to ok, ale wiele ludzi ceni sobie kominek w domu nawet jak jest odpalany trzy razy w roku (to taki symbol domku jednorodzinnego).
   Jak już się buduje dom to by się chciało trochę większe pomieszczenia niż 10m^2. Jeśli to w przyszłości mają być pokoje dzieci to fajnie jak by miały więcej miejsca na zabawę i naukę.

  •  

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   @leesiuu @m_pom u siebie mam kwadrat ze slupkiem chowajacym się za ściana gdzie mam szklane poleczki i spokojnie starcza mimo że jestem ulany xd

   @wamaga czyli dokładnie jak w 99,9% sytuacji. Mając jebitna działke bierzesz architekta z pomysłem A nie stawiasz prostokąt.
   Abstrahując od wymaganych odległości od krawędzi. Masz działke 1000 mkw. Wolisz zajebac 40% domem plus kolejne 10% na chodniki czy podjazd czy jednak 25% + 7% i de facto mieć 2x większy ogródek?

  •  

   @kijek_samobijek: ma 3 kominy (jeden w spiżarni) - ten w spiżarni można by podłączyć do tego łazienkowego.
   A pokoje rzeczywiście są bardzo małe i o ile ich powierzchnia jest dobrze zagspodarowana, to jednak łóżko, biurko i szafa, to trochę mało.

  •  

   @chafer: zamieniłbym gabinet z technicznym i toaletę z gabinetem - innymi słowy -> gabinet w miejsce toalety, toaleta w miejsce technicznego, techniczne w miejsce gabinetu. Moim zdaniem brakuje jednego pokoju 'wolnego' - na suszarnię, pralnię, prasowalnię, gości - poza tym mega mi się podoba podzielenie domu na dwie części - dzienną i nocną.

  •  

   @chafer skąd masz na to pieniądze?! Jebany złodziej!11 ukradł na 100% Na krzywdzie ludzkiej się dorobił kwiii

  •  

   @chafer: Dodatkowo poproś o zwymiarowanie wszystkich pokoi (długość i szerokość) by znać ich dokładne wymiary - wtedy będziesz mógł porównać je z pokojami, w których aktualnie przebywasz (bo krzesła w odpowiedniej skali nic nie będą znaczyć jeśli będziesz chciał sobie inaczej pokój urządzić, a poprzez porównanie wymiarów ze znajomymi przestrzeniami da ci lepsze wyobrażenie tego, co ci projektują).
   Co do domku z poddaszem to zwróć uwagę na wysokość ścianki kolankowej, skosy i ewentualne słupy z więźby dachowej. Słupy ograniczą ci powierzchnię dookoła której nie będziesz mógł praktycznie nic postawić, a do tego dojdą jeszcze miecze, które będą zagradzać przejście - najlepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie ich w ściankach działowych.
   Wysokość ścianki kolankowej i skosy też są bardzo ważne - nie postawisz tam mebli, a najlepszym sposobem na wykorzystanie powierzchni pod nimi to postawienie tam łóżka (w łazience kibel w skosach odpada, chyba, że chcesz się przesiąść na sikanie na siedząco). Najlepiej jakby Ci narysowali linię od której wysokość skosu przekraczałaby np. 1,80m. W takich przypadkach warto też wybulić więcej kasy na ten pustak więcej wysokości ścian i nie budzić się codziennie rano bijąc głowę o sufit/skos.

  •  

   @chafer: wiatrolap bezsensu (otwarte przestrzenie dominuja), brakuje garderoby (kto ma nie zrezygnuje z niej), gabinet na plus ale wolalbym wiekszy, spizarka jak dla mnie za duza. Wanna zbedna- bez niej lazienka za duza. Garaz przy domu to must have obecnie. Mi nie podpasowal, czekam na kolejny projekt

  •  

   @m_pom: otwarty prostokatny to mistrzostwo

  •  

   @chafer: panie, a gdzie garderoba? przy tym metrażu, aż sie prosi

  •  

   @wamaga: Przy założeniu tego samego metrażu:
   - budowa parterówki jest sporo droższa;
   - koszt ogrzania parterówki jest wyższy;
   - schody mogą być pięknym, centralnym punktem domu;
   - zamiast części pokojów możesz mieć na dole garaż w bryle (kolejne oszczędności pieniędzy i kosmiczna wygoda);
   - i chociaż zgodzę się, że bieganie po schodach czasami wkurza (choć przy dużym domu po parterze też czasami trzeba się nabiegać), to zawsze bawili mnie znajomi, którzy pobudowali parterowy dom, bo nie będą po schodach biegać, a potem kupują karnety na siłownię ¯_(ツ)_/¯

   Inna rzecz, że parterówka może się komuś po prostu bardziej podobać - z tym zgodzę się bez problemu.

  •  

   @chafer:
   Nie zastanawiałeś się aby tak skonstruować plan aby nie marnować miejsca na korytarze?
   Poza tym bez korytarzy mieszkanie wydaje mi się jakieś takie przyjaźniejsze (w sumie kojarzy mi się z serialem przyjaciele :))
   Skoro salon i kuchnia i tak są ogólnodostępne to nie lepiej aby one stanowiły centrum domu i korytarz jednocześnie?
   Ja tak bym zrobił ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Przykładowe mniejsze mieszkanie bez korytarzy:

  •  

   @chafer: może to trochę prozaiczne, ale w przypadku rodziny z dzieckiem jako rodzic nie chciałbym żeby sypialnia dzieliła ścianę z pokojem dziecka, a jak dziecko zdecydowanie nie chciałbym dzielić ściany z sypialnią rodziców ;)

  •  

   @chafer: Okno do ubikacji zaraz przy drzwiach wejściowych └[⚆ᴥ⚆]┘ słabo to widzę.

  •  

   @chafer: kurcze nie podoba mi się. O ile wschodnia część spoko (ale myślę, że dom powinien być lustrzanie odbity), to reszta jest bardzo słaba. Masa miejsca zmarnowana na komunikację w formie sklepu z drzwiami. Pomieszczenia beznadziejnie poukładane stronami świata. Owszem parterówka jest droga, ale strop i schody tanio też nie wychodzą. A plusy parterówki są jednak spore. Wszystko też zależy od działki, ale zrobiłbym ten dom inaczej :)

  •  

   @chafer za dużo drzwi otwieranych na za waski korytarz

  •  

   @deryt: Calkiem fajne, chociaz zmienilbym jednak na maly korytarz na ktory wchodzi sie z dworu, bo kazdy kto wchodzi do domu pierwsze co widzi to syf z kuchni.

   +: Rusharh
  •  

   @chafer: Ja to z nudow sobie taki dom pietrowy zrobilem, do tego jeszcze garaz podpiwniczony.

   źródło: Capture1.PNG

  •  

   @Wloczykij2: Salon jest wysoki az do dachu i jedna sciana cala przeszklona prawie (。◕‿‿◕。)

   źródło: Capture1.PNG

  •  

   ja bym albo zaburzył ten układ budynku albo już dopiął aby te okna od północy były bardziej ogarnięte

   @Jerry_the_Coin: > Dodaję do listy uwag :)

   Rozważyłbym zamienienie miejscami jednego pokoju dziecięcego z łazienką - powiem tak - siostra mieszkając pod sypialnią rodziców myślała, że w nocy straszy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Edi93: > W sypialni da się na ścianę kartonowe opakowania po jajkach i ładnie wyciszy :P Pokombinujemy z rozmieszczeniem pomieszczeń (ps. biedne dziecko... :P)

   Ja bym to jeszcze zrobił w odbiciu lustrzanym

   @animagani: Tak zrobimy po zakończeniu pracy.

   praktycznie wychodzi mi projekt "Domena 104"

   @Xargo1: O, dzięki! Nie widziałem tego wcześniej.

   Czym wasza koncepcja będzie się różniła od domku katalogowego? (poza poprawnymi wielkościami mebli)

   @cicho_podziemny: Jeżeli projekt domu katalogowego jest zrobiony poprawny to właściwie niczym. Po zakończeniu prac nad koncepcją chcę dobrać optymalny system ogrzewania, dobrać wstępnie materiał budowlany i izolację (być może z podziałem na różne strefy klimatyczne) i oszacować koszty budowy. A następnie wszystko porządnie opiszę, aby stanowiło to pomoc dla osób, które zastanawiają się nad tym, co chcą wybudować.

   W mojej opinii nie da się zaprojektować idealnego rozwiązania na każdą działkę,
   Oczywiście. Ten projekt to trochę zabawa, a trochę test: jestem ciekawy, czy można stworzyć projekt, który spełni większość oczekiwań większości osób (bo w to, że spełni 100% oczekiwań nie ma szans). W tym wątku zebrało się mnóstwo odpowiedzi, niektóre są sprzeczne i teraz będziemy kombinować, aby pogodzić wodę z ogniem :)

  •  

   A co do kosztów parterówki...

   @wamaga: napisał: "Budowa parterówki jest też tańsza"

   @leesiuu: ">Jak to porównałeś? Przy parterówce masz większą powierzchnię fundamentów i dachu. Według mnie koszta są porównywalne - wszystko zależy od wielkości domu i skomplikowaniu bryły."

   Odpowiadam cytując @JarosG:

   "Przy założeniu tego samego metrażu: budowa parterówki jest sporo droższa;"

   Zgodziłbym się, ze stwierdzeniem, że może być droższa. Parterówka: wyższy koszt fundamentów i dachu. Piętro: droższy strop, schody (koszt + strata miejsca). Dodatkowo przydałaby się na górze łazienka więc całkowita powierzchnia domu rośnie, co kosztuje.

   - koszt ogrzania parterówki jest wyższy;

   Tak.

   - schody mogą być pięknym, centralnym punktem domu;

   Mogą :)

   - zamiast części pokojów możesz mieć na dole garaż w bryle (kolejne oszczędności pieniędzy i kosmiczna wygoda);

   Jak to "zamiast"? Nie ma tu oszczędności. Jeżeli ktoś rozważa budowę domu z (przykładowo) 4 pokojami po 15 metrów lub 2 pokojami i garażem w bryle domu to oznacza, że nie wie czego chce. Porównanie powinno np. być takie: "dom z 4 pokojami bez garażu" lub "dom z 4 pokojami z garażem". Garaż zawsze jest dodatkowym kosztem.

   - i chociaż zgodzę się, że bieganie po schodach czasami wkurza (choć przy dużym domu po parterze też czasami trzeba się nabiegać), to zawsze bawili mnie znajomi, którzy pobudowali parterowy dom, bo nie będą po schodach biegać, a potem kupują karnety na siłownię ¯(ツ)

   Ale serio? :) Gdyby bieganie po schodach zadbało o mój biceps i triceps to też bym się karnetu pozbył :)

   +: w....a
  •  

   Ale serio? :) Gdyby bieganie po schodach zadbało o mój biceps i triceps to też bym się karnetu pozbył :)

   @chafer: pewnie miał na myśli fakt, że u góry zrobiłby sobie siłownie ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   @deryt: Nie zastanawiałeś się aby tak skonstruować plan aby nie marnować miejsca na korytarze?
   @Kukiee: Masa miejsca zmarnowana na komunikację w formie sklepu z drzwiami.
   @zibizz1: za dużo drzwi otwieranych na za waski korytarz

   Hm, słusznie. To będzie wymagało sporych zmian więc nie wiem czy w takim razie nie powstanie po prostu drugi projekt :)

   Okno do ubikacji zaraz przy drzwiach wejściowych

   @Bemiko: Ok, zamurujemy okno :)) (A serio - wezmę to pod uwagę)

   Ja to z nudow sobie taki dom pietrowy zrobilem, do tego jeszcze garaz podpiwniczony.

   @Wloczykij2: Bardzo przyjemne. Obejrzę go dokładnie za kilka godzin. Jak go zrobiłeś?

  •  

   @chafer: jest stronka kazaaplan od lerey merlin chyba, do wybory polski i angielski, sporo opcji, mozesz przelaczac miedzy 2D i 3D bez problemu. Calkiem fajne narzedzie jak sie w pracy czlowiek nudzi :)

   Na tych fotkach co tu wrzucilem tak tego moze nie widac, ale wydaje mi sie, ze jest calkiem przemyslany koncept. Najpierw tez myslalem nad parterowym bez stropu, ale jak sie chce kupic dzialke w okolicy jakiegos wiekszego miasta to taniej i fajniej dac kondygnacje i cenne metry dzialki zostawic sobie na trawnik.

  •  

   @Xargo1: bardzo fajny projekt, celowy też podobny, mam powiekszone pokoje 6 i 7 a przy 9 dodana druga łazienka i garderoba w parterówce zamiast schodów tez można zrobić garderobe. Co do braku spiżarni to przy dużej kuchni nie jest potrzebna, co prawda ładne szafki kuchenne wyjdą drożej niż jakieś tanie skręcane regały do garderoby

   źródło: celowy.JPG

  •  

   @chafer:

   "Dodatkowo przydałaby się na górze łazienka więc całkowita powierzchnia domu rośnie, co kosztuje."
   - jeśli na dole wtedy łazienki nie ma (bo po co skoro pokoje sypialniane robisz na górze) to nie ma dodatkowego kosztu (tylko kilka metrów rur na piony).
   Wiadomo, że koszt schodów czy mocniejszego stropu nad parterem + zabrane trochę miejsca to fakt. Niemniej jednak koszt fundamentów, ścian zewnętrznych (elewacja itp) i dachu (potrafi pochłonąć prawie 20% kosztów budowy) rozkłada się na prawie 100% większą powierzchnię. Tu nie ma magii (choć oczywiście nie jest to 100% przełożenie) ale im bardziej zwarta bryła tym koszt budowy i utrzymania niższy - za to wygląd gorszy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Trzeba znaleźć swój złoty środek.

   Jak to "zamiast"? Nie ma tu oszczędności.
   Chodzi mi o budowanie garażu osobno vs garaż w bryle. Często ludzie budują teraz dom + garaż w dokładnie tym samym wykonaniu (bo to oczywiście ładniej wygląda) i dochodzi im dodatkowo: 2 ściany zewnętrzne z ławami, koszt dociągnięcia instalacji, koszt większego dachu (np. okapy, rynny itd), często koszt i straty na przesyle ciepła, jeśli w zewnętrznym garażu ma być też kotłownia (częsty widok poza dużymi miastami i na wsiach). Czyli mamy niewątpliwie trochę drożej a w zamian? Chyba tylko oszczędność na gotowym projekcie, które rzadko mają dobrze pomyślany garaż w bryle.

  •  

   @zibizz1: Jest sporo takich projektów - jak choćby M190, tylko tam mocno w oczy kłuje mała łazienka w świetle korytarza - spokojnie można pozbyć się z niej prysznica i przesunąć w prawy - dolny róg, by wyprostować korytarz. Wtedy nie dość, że owy korytarz będzie bardziej doświetlony, to jeszcze powiększy się salon (dodatkowe miejsce przy jakiejś imprezie, które nie służy jedynie do komunikacji).

   W domenie 104 brakuje mi miejsca na dużą szafę (chcę budować wersję "B" z garażem, pomieszczenie 9 jest wtedy wiatrołapem do garażu), no i nie bardzo pasuje mi technologia wykonania stropu w pasie wiązarów i ścian kolankowych (są plany na zagospodarowanie poddasza w dalekiej przyszłości.

   Natomiast Celowy całkiem niezły - no ale przy dobudowaniu garażu nie ma miejsca na klatkę schodową i też trzeba kombinować jak je wpasować zamiast kotłowni.

   Tak czy inaczej ideałów nie ma ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   @khurghan: @merol44: @waldinio: @leesiuu: @Edi93: @kijek_samobijek: @barretina: @su1ik:
   Co sądzicie o zlewie pod oknem w kuchni?
   W salonie z jadalnią powinno być miejsce na kredens z naczyniami/szkłem?
   Czy suszy się jeszcze pranie na świeżym powietrzu, czy tylko suszarka?

  •  

   Co sądzicie o zlewie pod oknem w kuchni?

   @SlodkoGorzki: Sam planuję zlew pod oknem.

   W salonie z jadalnią powinno być miejsce na kredens z naczyniami/szkłem?

   @SlodkoGorzki: Ja nic takiego nie planuję. To wszystko w kuchni będzie

   Czy suszy się jeszcze pranie na świeżym powietrzu, czy tylko suszarka?

   @SlodkoGorzki: W pralni będzie suszarka.

  •  

   @SlodkoGorzki: yyy... jeśli nie robisz sobie jaj - to są totalnie osobiste wybory:
   1) Zlew pod oknem - świetny pomysł, doświetlony zlew, zużywa się mniej energii, ale trzeba zawsze pamiętać o ciągu procesowym w kuchni, więc jeśli zlew pod oknem go zaburza, to przedłożyłbym ciąg procesowy ponad zlew pod oknem.
   2) Jak dla mnie nie - nie posiadam kryształów czy też naczyń którymi warto się chwalić (o ile w ogóle takie naczynia istnieją), jestem zwolennikiem minimalizmu, a szkło w kredensie wygląda nieźle tylko jeśli kredens oraz szkło są nieskazitelnie czyste - co jest pracochłonne
   3) To już chyba każdy ma inaczej - jak jest miejsce i czas to po co marnować energię elektryczną na suszarkę. Jak miejsca nie ma to chyba jasne :-)

  •  

   @SlodkoGorzki:

   Co sądzicie o zlewie pod oknem w kuchni?
   wiele osób uważa, że okno się mocno brudzi i jest to niepraktyczne i to prawda. Teraz w mieszkaniu mam zlew pod oknem i podoba mi się to rozwiązanie. Więc kwestia czy komuś przeszkadza ciągłe wycieranie okna (jak masz roletę na oknie to szybko będzie brudna)

   W salonie z jadalnią powinno być miejsce na kredens z naczyniami/szkłem?
   jedyny "kredens" na jaki bym się zgodził w moim domu to jak by stał tam sprzęt audio. Ale to zależy od gustu. Mi to zalatuje PRLem

   Czy suszy się jeszcze pranie na świeżym powietrzu, czy tylko suszarka?
   suszy. Choć coraz więcej znajomych ma suszarki automatyczne. Jak wyżej, są zwolennicy obu rozwiązań więc ciężko powiedzieć co Tobie bardziej podpasuje. My planujemy mieć małe pomieszczenie przeznaczone na pralnie gdzie będzie można wysuszyć 'tradycyjnie' część rzeczy ale żona też chce mieć suszarkę automatyczną.

   @Wloczykij2: co to zaprogram?

  •  

   @Xargo1: Ja musiałem i tak postawić garaż osobno więc obyło się bez problemu z drugim wiatrołapem. Co do zagospodarowania poddasza to dam kilka rad bo sie na tym trochę naciąłem. Decydując się na projekt ważny był dla mnie tylko parter a poddasze jakos później się obmyśli ->błąd. Na podstawie projektu "celowy":
   -podczas adaptacji umkneło mi że drzwi w pokoju 7 nie zostały przesuniete razem ze ścianą i zostały pod schodami co uniemozliwiło późniejsze łatwe zamkniecie klatki schodowej i zostawienie poddasza na później (obrazek przedstawia jak miało być)
   -dach 30 stopni, klatka schodowa na jednym końcu, słupy na srodku i okna na środku szczytów uniemożliwiają jakiś sensowny podział poddasza, jedyna mozliwosć to podzielenie go na pół (obrazek)

   Jeśli zamierzamy kiedyś zrobić poddasze to odrazu trzeba je zaprojektować. (okna elektryka wentylacja itp) Poniżej przykład jak w miare optymalnie podzielic poddasze jesli mamy dach dwuspadowy(obrazek)

   źródło: najnowsza.png

  •  

   @SlodkoGorzki: Ja mam zlew pod oknem. Nie wiem czy to idealne rozwiązanie czy już tylko stereotypowe podejście do projektowania, ale żona narzeka, że podczas mycia chlapie jej na okno :P Niby jest zmywarka, ale zawsze jakieś drobne rzeczy się myje. I nawet jeśli jest zmywarka to i tak instalujcie dwukomorowy zlew. Ja mam jedną komore ale raz na tydzień przydałoby się coś większego do np. umycia blaszki z piekarnika. I jeśli nie macie składanej wylewki to może być problem z otworzeniem okna np do jego umycia.

   Ja naczynia trzymam w kuchni w jednej z szuflad. Przy takiej spiżarni większość rzeczy przetrzymujemy właśnie tam, dlatego w kuchni jest miejsce na pozostałe rzeczy.

   Ja suszę wszystko w suszarce. Jednak od czasu do czasu większa partia ręczników czy pościeli jest suszona tradycyjnie na suszarce rozkładanej.

  •  

   @SlodkoGorzki ja mam zlew pod oknem i nie widzę w tym problemu czy to z chlapaniem na okno czy problem z otwarciem okna. Są chowane baterie w zlew albo składane. Można też zrobić tak, ze na samym środku jak dwie kwatery są otwierane.

   W salonie nie bede mial nic oprócz narożnika, tv, stolika kawowego, kominka i barku pod schodami. Mnie się osobiście nie podobają jakieś kredensy z zestawami za szybą

   U mnie będzie suszarka obok pralki więc nie bede suszył nic na zewnątrz

   +: zibizz1
  •  

   @SlodkoGorzki:

   Co sądzicie o zlewie pod oknem w kuchni?

   Styczności z nim nie miałem, więc mogę jedynie napisać czego mnie o tym uczono. Mianowicie projektuje się dla lepszego światła oraz kwestii rozrywkowo - praktycznej:
   -mycie naczyń jest nudne, więc można sobie w trakcie popatrzeć na zewnątrz
   -okno to powinno być skierowane w stronę drogi/wyjazdu by mieć na uwadze okolicę, czy też dzieci bawiące się na podwórku.
   -okno w kuchni musi być, w kuchni muszą być podwieszane szafki, zlew jest miejscem, w którym można się obyć bez szafek na ścianie (druga będzie kuchenka, ale to może się okazać mniej czyste dla okien od zlewu.

   W salonie z jadalnią powinno być miejsce na kredens z naczyniami/szkłem?

   Mi podobnie jak @kijek_samobijek zalatuje to PRL-em i latami 90tymi, wczesnymi 00. Miało to najczęściej miejsce przez popularne meblościanki, gdzie trzymano swój cały dobytek oraz "rodzinność", jaka wtedy istniała. Dawniej robiło się częściej jakiekolwiek imprezy rodzinne w domu (spraszanie pół rodziny na imieniny, urodziny, rocznicę ślubu, robienie w domu komunii, osiemnastek itp.). Na takie przypadki przydawały się zastawy na 12-24 osoby i trzymało się je przy okazji jako ozdobę/rzecz do odkurzania. Dodatkowo teraz większe imprezy robi się zazwyczaj w restauracjach. Moim zdaniem lepiej w razie czego zagospodarować większą szafkę w kuchni na coś takiego.

   Czy suszy się jeszcze pranie na świeżym powietrzu, czy tylko suszarka?

   Jeśli w terenie nie ma jakichś przeciwwskazań do suszenia na dworze (sąsiad akurat robi coś w polu przy twoim domu i nie masz żadnego odsłoniętego miejsca), to nie powinieneś się tym martwić. Pamiętaj tylko, że zimą raczej na dworze nie będziesz suszył ubrań - jeśli nie zdecydujesz się na suszarkę, to pomyśl o jakimś miejscu, gdzie można by powiesić ubrania, tak, żeby się nikt o nie nie potykał.

  •  

   @kijek_samobijek: http://pl.kazaplan.com/

   @SlodkoGorzki: Mam w mieszkaniu zlew przy oknie, ale jest odsuniety o 20cm od szyby i pomedzy postawione sa doniczki z ziolami. Nie chlapie sie za to jest przyjemnie oswietlony :)

  •  

   @chafer: nie chce mi się czytać tych wszystkich komentarzy, więc jeśli ktoś już to napisał to wybacz :)

   Przede wszystkim pomieszczenie techniczne powinno być od północnej strony, bo ono nie wymaga jakiegoś szczególnego ogrzewania i okien, to oczywiście pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Nie widzę sensu dawania też drzwi do wyjścia na zewnątrz budynku w pomieszczeniu technicznym (chyba, że takie są wymogi) - w ten sposób traci się na ogrzewaniu.

   Gabinet i pomieszczenie techniczne połączyłbym w jedną całość i stworzył normalny pokój gościnny lub dla dzieci - szkoda tracić południowej strony dla pokoi, z których nie korzysta się zbyt często. Natomiast jeśli się da to WC bym zamienił na pomieszczenie techniczne (chyba że jest za małe na coś takiego). Zaś pokój 10,2m2 ten od północno-zachodniej strony zamieniłbym na garderobę + osobną łazienkę dla sypialni 12.6m2 - w ten sposób rodzice mają własną garderobę i łazienkę i oczywiście jest też osobna łazienka dla gości/dzieci.

Gorące dyskusje ostatnie 12h