•  

  Współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda), współczynnik przenikania ciepła (U), opór cieplny (R), dyfuzja pary wodnej #budujzchaferem

  Dzisiaj nieco technicznie i sporo wzorów. Dowiesz się czy warto kupować styropian grafitowy (spoiler - nie!) i czy lepiej dać 12 czy 15 cm izolacji. Część artykułu już umieszczałem tydzień temu, ale dodałem sporo nowych informacji. Myślę, że część postawionych przeze mnie tez jest nieco kontrowersyjna więc zapraszam do dyskusji :)

  Lecimy:

  Jak wiadomo różne temperatury występujące po dwóch stronach danego materiału powodują przepływ ciepła.
  Współczynnik przewodzenia ciepła****λ (lambda) określa jak dobrze przewodzi ciepło dany materiał. λ (lambda) ma jednostkę W/mK (wat na metr i kelwin) i im mniejsza wartość tym lepiej. Jeżeli nasz dom zostałby wybudowany z materiałów o lambdzie 0 W/m*K, to nigdy nie musielibyśmy już płacić za ogrzewanie. Niestety taki materiał nie istnieje w rzeczywistości :)

  Dla porównania: wełna lub styropian czyli materiały, które dobrze izolują ciepło mają współczynniki od ok. 0,03 do 0,05 W/mK. To, jaki współczynnik ma dany materiał podaje producent, a informację o współczynnikach dla typowych materiałów zawierają różne normy (PN-EN 12524, PN-EN 6946 i PN-91/B-02020).

  Niski parametr współczynnika lambda jest pierwszą rzeczą na którą zwracamy uwagę przy wyborze materiału budowlanego. Kłopot w tym, że podawane wartości są uzyskiwane tylko w warunkach laboratoryjnych. Na przewodność cieplną materiału ma wpływ m.in. jego wilgotność (im więcej wilgoci tym szybsze przewodzenie ciepła) i w praktyce (w warunkach rzeczywistych) lambda jest zawsze wyższa. Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu okazuje się, że nie ma znaczenia czy kupimy biały, grafitowy czy styropian w kropki bo w praktyce uzyskają one taki sam parametr λ (lambda)! (Źródło: "Sekrety tworzenia murowanych domów bez błędów" - Jerzy Zembrowski).

  Po prostu producenci podają wartości deklarowane, a że inwestorzy chętniej wykładają więcej pieniędzy na produkt, który ma niższy współczynnik i nie wchodzą w szczegóły to cóż... życie. O marketingu na budowie zresztą będę pisał więcej za kilka tygodni.
  I tu się czai pierwsza pułapka: łatwo kupić droższy produkt sugerując się tylko danymi podawanymi przez producenta i sugerując się zdaniem znajomych. Tymczasem, jeżeli chcemy mądrze wybrać tylko styropian to musimy sięgnąć do książek technicznych, norm, tabel, skonsultować się z ekspertem, a przede wszystkim nie wierzyć reklamom.

  Co dalej?

  Współczynnik lambda nie uwzględnia grubości ścian - innymi słowy materiał (np. pełna cegła) użyty w murze o grubości 12 cm będzie miał tę samą lambdę jak w murze o grubości 24 cm. Z uwagi na to, że różne materiały budowlane mają różne grubości, sugerowanie się tylko lambdą jest grubym (nomen omen) błędem.

  Współczynnik przenikania ciepła (U) uwzględnia dodatkowo grubość danej przegrody. Wylicza się go ze wzoru U = λ / d [W/m2∙K], gdzie d to grubość ściany (w metrach).
  Dokładnie rzecz biorąc U to ilość ciepła (Dżul - jednostka pracy, energii oraz ciepła, oznaczana jako J), która przenika przez 1 m2 przegrody w ciągu 1 sekundy przy różnicy temperatur z obu stron przegrody równej 1 stopień Kelwina (lub Celsjusza). Daje to jednostkę J/sm2K. Jeden Wat (W) to J/s więc po skróceniu mamy U = W/m2*K.

  Polskie przepisy nakładają minimalne wartości parametru U dla wszystkich przegród.

  Małe wtrącenie. Z jednej strony to dobrze, że istnieją takie przepisy. Dzięki temu będziemy budowali domy tańsze w eksploatacji. Z drugiej strony przepisy stają się coraz bardziej restrykcyjne i z każdym rokiem musimy wydawać o wiele więcej podczas budowy domu. Co prawda już w tym artykule http://blog.poradnik-budowlany.com/koszty-ogrzewania-domu/ stwierdzałem, że priorytetem powinno być dla nas ograniczenie strat ciepła, ale jeżeli ktoś chce wydać mniej podczas budowy i płacić więcej za ogrzewanie domu to dlaczego mu tego zabraniać? To zdanie podzielają prawie wszystkie osoby, z którymi rozmawiałem na ten temat i podejrzewam, że po 2021 roku, kiedy wejdą w życie nowe przepisy, tak naprawdę niewiele się zmieni. W praktyce nikt się nie zainteresuje jaki właściwie wybudowaliśmy dom i nikt tego nie będzie sprawdzał. Ważne będzie tylko to, co będzie zawarte w projekcie... A jak wiemy papier jest cierpliwy. Zresztą już w wymienionym artykule napisałem jak łatwo jest "oszukać" parametr EP, aby dom spełniał najnowsze wymagania.

  Parametr U całkiem nieźle sobie "radzi" oprócz... domów z bali. Otóż według przepisów, aby dom z bali miał spełnić minimalne wymagania dla domów jednorodzinnych to użyte w nim bale musiałyby mieć około... 60 cm średnicy! (Dla porównania: w krajach skandynawskich buduje się domy z bali o ok. 2 razy mniejszym przekroju). Cóż, polskie przepisy nie uwzględniają wszystkich właściwości drewna. Z tego powodu, aby cała przegroda spełniała minimalne parametry albo daje się wewnątrz domu z bali dodatkowe ocieplenie albo... przepycha się projekt w urzędzie.

  No właśnie, dodatkowe ocieplenie. To jak dobrze będzie izolowała cała przegroda zależy od każdego materiału, z którego jest wybudowana. Na przykład przy domu murowanym mamy:

  - Ścianę
  - Izolację
  - Tynk

  Aby to wszystko policzyć stosuje się opór cieplny R. Jest to odwrotność współczynnika izolacyjności ściany (U) czyli R = 1/U = d/ λ
  Aby liczyć U całej przegrody musisz wziąć pod uwagę R ściany, R izolacji i R tynku. Tak więc:
  Opór cieplny R = d/ λ (ściany) + d/ λ (izolacji) + d/ λ (tynku). Całkowite U przegrody wyliczysz ze wzoru R = 1/U
  Przykład. Według obowiązującej teraz normy (WT 2017) U ściany zewnętrznej nie może przekraczać 0,23 W/m2k. Chcę wybudować ścianę z muru z pełnej cegły i dać na to styropian, aby cała przegroda spełniała normy. Tynk pominę w obliczeniach dla jasności obliczeń (poza tym grubość tynku nie wpłynie w dużym stopniu na wynik obliczeń):

  Mur z cegły ceramicznej pełnej ma lambdę 0,77 (PN-EN ISO 6946), a nasz styropian ma lambdę 0,04. Oznacza to, że:

  - Jeżeli chciałbym wybudować dom z samej cegły to mur musiałby mieć... ponad 3 metry grubości! (0,77 (W/mK) : 0,23 (W/m2K) = 3,34 m).

  - Jeżeli chciałbym użyć dodatkowo tylko 10 cm styropianu to w takim przypadku mur z cegły byłby o prawie 2 metry węższy i miałby tylko 1,42 metra grubości.

  - Jeżeli chciałbym użyć 15 cm styropianu to sam mur z cegły miałby tyko 46 cm. Przy 18 centymetrach... muru mogłoby nie być. :) Jego grubość przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie dla spełnienia normy bo już sam styropian zapewni odpowiednią przenikalności cieplnej całej przegrody (0,04 (W/m) : 0,18 m = 0,22(2) W/m2K)

  Czy możemy przystąpić do liczenia, który materiał budowlany będzie dla nas korzystny? Jeszcze nie. Na tym etapie MUSIMY wiedzieć czym będzie ogrzewany nasz dom, a dokładniej: ile będzie nas kosztowało 1 kWh energii przeznaczonej na ogrzewanie domu. Jeżeli koszt będzie wysoki (np. będziemy ogrzewać dom energią elektryczną o koszcie 50 groszy za 1 kWh) to bardziej opłaci się dać więcej ocieplenia niż przy ogrzewaniu innym źródłem ciepła za 20 groszy za 1 kWh.
  Dodatkowo musimy uwzględnić różnicę między temperaturą wewnątrz domu, a na zewnątrz. Im wyższa różnica temperatur tym wyższe straty ciepła. Temperatura wewnątrz domu to temperatura, w której czujesz się komfortowo - każdy z nas ma inne pojęcie komfortu i dlatego należy to uwzględnić w obliczeniach. Temperatura na zewnątrz to trudniejsza sprawa: trzeba wziąć pod uwagę średnią temperaturę z sezonu grzewczego w TWOJEJ lokalizacji. Do obliczeń można skorzystać z różnych stron przedstawiających średnie temperatury miesięczne dla różnych miejscowości oraz wyciągnąć średnią, np:
  http://old.imgw.pl/klimat/ http://www.pogodynka.pl/polska/daneklimatyczne

  Najlepiej wziąć pod uwagę miesiące od października do kwietnia, a jeżeli w danym roku było wyjątkowo ciepło to albo policzyć temperaturę w oparciu o inny rok, albo odrzucić wartości skrajne.

  I dopiero teraz możemy przystąpić do liczenia :)

  Przykład: mamy budynek, którego ściany zewnętrzne mają 200 m2. Nie biorę pod uwagę okien, drzwi - sam materiał konstrukcyjny i ocieplenie.
  Zastanawiam się czy dać 12 cm 15 cm styropianu - jak to obliczyć?
  Dane:
  Metraż przegród: 200 m2
  Koszt 1 kWh energii - 0,3 zł
  Oczekiwana temperatura w domu: 23 stopnie
  Średnia temperatura w sezonie grzewczym: 2 stopnie (październik: 8 stopni, listopad: 2 stopnie, grudzień: -2 stopnie, styczeń: -5 stopni, luty: -3 stopnie, marzec: +3 stopnie, kwiecień: +11 stopni), a sezon grzewczy trwa 180 dni.
  Różnica temperatur wynosi więc 21 stopni
  U materiału konstrukcyjnego: 0,9
  Lambda styropianu: 0,04

  Obliczenia:
  U styropianu o grubości 12 cm = 0,33 W/m2K (0,04 / 0,12). Opór cieplny R = 0,12 / 0,04 + 1/0,9 = 4,11. U całej przegrody = 1/R = 0,243 W/m2K.
  U styropianu o grubości 15 cm = 0,27 W/m2K (0,04 / 0,15). Opór cieplny R = 0,15 / 0,04 + 1/0,9 = 4,86. U całej przegrody = 1/R = 0,205 W/m2K.

  Mnożymy średnią różnicę temperatur, U przegrody oraz metraż ściany:

  Dla 12 cm styropianu = 21 C * 0,243 W/m2*K * 200 m2 = 1020,6 W = 1,02 kW (małe "k" oznacza "tysiąc"). Tyle ciepła traci cała ściana średnio w okresie grzewczym w ciągu sekundy. Sekunda to ciut mało więc w praktyce stosuje się jednostkę kWh. W tym przypadku 1,02 kWh oznacza ile ciepła traci cała ściana średnio w okresie grzewczym w ciągu godziny. Mnożymy teraz wynik * 24 i uzyskujemy informację o dziennej (średniej) stracie ciepła przez tę przegrodę (1,02 kWh * 24 = 24,48 kWh). Pomnóż wynik przez liczbę dni, w których będzie włączone ogrzewanie. W naszym przypadku 180 czyli: 24,48 kWh * 180 = 4406,40 kWh. Liczba ta oznacza, jakie są straty ciepła przez daną przegrodę w całym sezonie grzewczym. Koszt 1 kWh to 0,30 zł więc 4406,40 * 0,3 = 1321,92 zł będzie "uciekało" przez ściany.

  I teraz to samo, ale dla 15 cm styropianu.

  21 C * 0,205 W/m2*K * 200 m2 = 861 W = 0,861 kW. Mnożymy * 24 i uzyskujemy dobowe straty i * 180, aby uzyskać straty w całym sezonie grzewczym: 0,861 kWh * 24 * 180 = 3719,52 kWh. Po pomnożeniu przez 0,3 zł daje: 1115,86 zł.
  Różnica to 197,06. Tyle rocznej oszczędności na ogrzewaniu powinna w tym przypadku dać zmiana styropianu z 12 cm na 15 cm. A dla porównania: gdyby styropianu dać 20 cm to straty ciepła przez tę przegrodę wynosiłyby 870 zł rocznie, a gdyby zupełnie zrezygnować ze styropianu to całkowite straty ciepła wynosiłyby prawie... 5000 zł rocznie.

  To też pokazuje, jak ważne są twoje oczekiwania i twoja lokalizacja. Jeżeli komfortowo czujesz się już w temperaturze 20 stopni, a w twojej lokalizacji średnia roczna temperatura w sezonie grzewczym wynosi +5 stopni to przy styropianie 15 cm straty ciepła przez ścianę będą wynosiły tylko 797 zł, a nie 1115 zł.

  Sprawdzenie obliczeń pozostawiam wam :)

  Czy zatem opłaca się dać więcej styropianu? To już zależy od kosztu materiału. Dobrze zrobić symulację dla kilku różnych materiałów i samemu ocenić, w którym momencie dawanie większego ocieplenia mija się z celem.

  W przypadku liczenia różnych materiałów konstrukcyjnych sprawa jest nieco trudniejsza: trzeba zawsze brać pod uwagę całkowity koszt materiału (np. pustak + zaprawa) oraz całkowity koszt robocizny (niektóre materiały mają gorsze parametry, ale są łatwiejsze do murowania więc cena robocizny powinna być niższa).

  Pamiętaj, że rozważamy tu tylko jedną przegrodę: materiał konstrukcyjny i ocieplenie. Aby policzyć całkowite straty ciepła przez ścianę trzeba też wziąć pod uwagę okna i drzwi, ale także mostki termiczne, czyli elementy, przez które będą bardziej uciekać ciepło. A o mostki jest niezwykle łatwo: wystarczy niestaranne wykonanie ocieplenia, niestaranne murowanie, źle zamontowane okno i nagle z domu ucieka dodatkowo kilkaset złotych rocznie. Aby policzyć całkowite straty ciepła całego domu to już trzeba wziąć pod uwagę podłogi, powierzchnię dachu. Jest to do zrobienia, ale uwzględnienie wszystkich parametrów włącznie z cenami robocizny jest trudne i jest pracochłonne.

  A co do okien: współczynnik przenikania ciepła dla całego okna nie jest tym samym, co współczynnik przenikania ciepła dla szyby. Dużo producentów chwali się tym drugim współczynnikiem (znowu - marketing...), ale on nie ma większego znaczenia - liczy się przenikalność cieplna całego okna.

  Pokazuję to po to, aby pokazać, że wybór materiału naprawdę nie jest prosty. Jeżeli nie masz czasu się tym zajmować to nie rób tego, a wszystkie siły przeznacz na dobór odpowiednich wykonawców i kontrolę podczas budowy. Znam parę osób, które uwielbiały miesiącami (!) analizować różne parametry przegród, tworzyły tabelki w excelu, przeprowadzały symulacje, dobierały materiały i zazwyczaj kiepsko się to kończyło. Wiesz dlaczego? Analizowanie takich rzeczy potrafi sprawić dużo satysfakcji i można to naprawdę robić godzinami. Wiem, bo sam tak robiłem :) Jeżeli jednak zaniedbasz inne elementy budowy (a ich jest od groma...) to cały twój wysiłek pójdzie na marne. Znajomy po kilku miesiącach liczenia wybrał optymalne materiały do budowy domu, po czym zaczął się spieszyć: wybierał wykonawców, którzy mieli wolny termin (a nie takich, którzy byli dobrzy), wziął jakiegoś taniego kierownika budowy, który na budowie pokazał się 4 razy i nie kontrolował przebiegu prac. Efekt: z jednej strony niestaranne wykonanie i mostki cieplne, które spowodowały, że po prostu obliczenia wzięły w łeb, a z drugiej strony pośpiech i nieprzemyślane decyzje podczas budowy spowodowały, że stracił więcej pieniędzy niż by zaoszczędził na wyborze tego optymalnego materiału (nawet, jeżeli wykonanie byłoby bez zarzutu).

  Tak więc... nie dajmy się zwariować. Moim zdaniem wybór materiału lepiej pozostawić projektantowi. Dobry projektant uwzględni wszystkie czynniki, które wpływają na parametry budynku - np. zła wentylacja i niedostateczne odprowadzanie wilgoci także może zwiększyć straty ciepła... Należy dopilnować, aby to projektant wykonał wszystkie obliczenia i rzeczywiście wybrał - w porozumieniu z nami - optymalny materiał do budowy naszego domu. Jeżeli podczas realizacji projektu okaże się, że parametr U przegrody powinien wynosić 0,2 W/m2*K to właśnie zadaniem projektanta jest taki dobór materiałów, aby ich koszt był jak najniższy do osiągnięcia zadanej wartości.
  Mając projekt w ręku powinniśmy być pewni, z czego będziemy się budować.
  Czy jest proste znalezienie takiego projektanta? NIE. Ale o tym innym razem.

  Dyfuzja pary wodnej.
  Drugi temat poruszę tylko pobieżnie, aby pokazać, że na wybór materiału wpływa wiele czynników, o których większość budujących nie zdaje sobie sprawy. Cena to nie wszystko...

  Najważniejsze: ściany nie oddychają. Nie regulują poziomu wilgoci w domu. Mitem jest to, że materiał budowlany chłonie nadwyżki wilgoci, aby tę wilgoć oddać w razie potrzeby i mitem jest to, że ściana zbiera nadwyżkę wilgoci i oddaje ją na zewnątrz. Od utrzymania wilgoci na właściwym poziomie jest wentylacja (http://blog.poradnik-budowlany.com/wentylacja/). Zmniejszenie dyfuzji nawet do zera nie będzie więc miało istotnego wpływu na wilgotność w pomieszczeniu, oczywiście przy prawidłowo działającej wentylacji.

  Ściany chłoną wilgoć, ale w stopniu nie mającym znaczenia dla poziomu wilgoci w domu. Wilgoci tej (a dokładnie: pary wodnej) jest co prawda niewiele, ale źle skonstruowana przegroda może ją "łapać", przez co zwiększy się przewodzenie ciepła, a w niektórych sytuacjach może nawet dojść do uszkodzenia materiału. Jak temu zaradzić? Popatrzmy na zwykłą ścianę zewnętrzną:

  - Najprostszą drogą do zmniejszenia tego problemu jest niedopuszczenie wilgoci do przegrody. Z tego powodu strona wewnętrzna ściany powinna mieć jak największy współczynnik tak zwanego oporu dyfuzyjnego. To pokazuje jak ważny jest wybór... farby. Czegoś, co zwykle kupuje się "byle taniej"...

  - Kolejne elementy przegrody (patrząc od wewnątrz) powinny mieć coraz mniejszy opór dyfuzyjny. Dzięki temu wilgoć, która się przedostanie przez pierwszą warstwę, będzie mogła przez nią swobodnie przepływać. Jeżeli w przegrodzie znalazłby się nagle materiał o wyższym oporze dyfuzyjnym to mogła by się tam zacząć kondensować para wodna. W przypadku domów szkieletowych, jeżeli kondensacja pary wodnej nastąpi przy wełnie, może to doprowadzić do niej zniszczenia.

  - Ostatni element przegrody powinien mieć jak najniższy opór dyfuzyjny. Jeżeli będzie miał wyższy to istnieje niebezpieczeństwo kondensacji pary wodnej na ścianie, co grozi zawilgoceniem ściany, co grozi pojawieniem się grzybów, pleśni, glonów.

  Co istotne, nawet jeżeli umieścimy kolejne materiały tak, jak trzeba to dalej grozi kondensowanie pary wodnej w przegrodzie. Nawet przy poprawnie skonstruowanej przegrodzie (z punktu widzenia współczynnika U), może nastąpić kondensacja pary wodnej. I dlatego trzeba, tak jak przy liczeniu strat ciepła, wziąć pod uwagę wiele czynników: lokalizację, temperaturę, wilgoć i wszystko policzyć. Nawet nie będę udawał, że wiem, jak to zrobić :-) Zmiana materiału na inny bez odpowiednich odliczeń może prowadzić do problemów, które mogą się ujawnić dopiero za kilkanaście lat.

  Istnienie pojęcia dyfuzji pary wodnej tłumaczy po co stosuje się pustki powietrzne.
  Przykładowo w murze warstwowym (z warstwą cegły elewacyjnej, która ma duży opór dyfuzyjny) stosuje się pustkę powietrzną, która jest wentylowana za pomocą kratek wentylacyjnych, aby pozbyć się skondensowanej wilgoci. Pustka powietrzna z tych samych powodów powinna być także stosowana przy domach szkieletowych. Stosowanie samej folii paraizolacyjnej jest błędem - ona nie jest barierą nie do pokonania. Przy braku pustki powietrznej para woda może się kondensować bezpośrednio w wełnie.

  To na razie tyle. Czy warto poruszyć coś jeszcze? Nie planuję pisać więcej artykułów "technicznych" bo w tym miejscu kończy się tak naprawdę moja wiedza.

  #budowadomu #budownictwo

  •  

   @chafer: plusik w ciemno, zabieram się za czytanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @chafer: co do współczynnika U - super wyjaśnione. jednak co do dyfuzji mam zastrzeżenie (choć może niesłuszne, ale jeśli tak, to liczę, ze wyprowadzisz mnie z błędu). dobrze to wygląda dla obiektów nowoprojektowanych, gdzie zakładamy, że wszystko jest suche. ale jeśli do serca sobie wezmą to osoby, które chcą swój dom docieplić, to się robi niefajnie. bo jeśli ściany są już zawilgocone (nie mówię o skrajnych przypadkach, gdzie to widać w postaci mokrej plamy, ale np. o typowej kostce z lat 70-80, która była użytkowana ileś lat (raz lepiej raz gorzej) i ta para wodna w materiał po prostu weszła). i jeśli wtedy jeśli zastosujemy farbę, która uniemożliwi oddychanie przegrody do wewnątrz to w ciągu lata może ona nie nadążyć z odsychaniem do zewnątrz i wtedy tylko pogarszamy sprawę.
   może się mylę, ale to jest to, co zapamiętałam ze słów ekspertów w tej dziedzinie i własnych obserwacji

  •  

   ale jeśli do serca sobie wezmą to osoby, które chcą swój dom docieplić, to się robi niefajnie.

   @rozowatoxa: Zgadza się. Podczas pisania w ogóle nie myślałem o takich osobach - dodam stosowne wyjaśnienie. Dzięki!

  •  

   @chafer: Hej, a żeby być tak już pseudo poprawnym czy do wsp. przenikania nie powinniśmy uwzględniać oporów wnikania ciepła od powietrza do przegrody? One chyba też są znormalizowane w zależności od rodzaju przegrody itd?

  •  

   @WhiteS: tak, do oporu całkowitego trzeba doliczyć opory przejmowania ciepła na powierzchni, Rsi = 0,17 i Rse=0,04. albo na odwrót te wartosci, ale to akurat nie ma tutaj znaczenia

   +: WhiteS
  •  

   @rozowatoxa: Ejże! Tak przeliczyłem z tymi oporami i z 1321,92 [zł] z pierwszego przypadku robi się 1260 [zł] fakt faktem jest to 5% różnicy ale jak podajemy je z dokładnością do jednego grosza to chyba warto być poprawnym :)
   W sensie rozumiem idee pomijania ale dodawanie tych oporów nie jest zależnością liniową, a więc i różnica pieniężna w porównaniu obydwóch rodzajów ocieplenia uwzględniając i nie uwzględniając tych oporów będzie się różnić :)

  •  

   @chafer: pustka powietrzna jak najbardziej w porządku. Tylko gdzie ja zastosować w budownictwie szkieletowy? Od wewnątrz? Słabo, od zewnątrz to w grę wchodzi tylko zrobienie ruszta między płyta osb obita folia paroizolacyjną a styropianem/wełna elewacyjna.

  •  

   @dzazzio: a teraz w ogóle jeszcze stosuje się pustki powietrzne? bo ostatnio na budowie gdzieś słyszałam, że to w starym budownictwie to tak, a teraz to rzadziej

  •  

   @rozowatoxa: bardzo rzadko widzę to na budowach ale zdarza się. Jak ktoś muruje z cegły i ja już zostawia to robi przerwę i wewnątrz połowa pustaka ceramicznego. Ostatnio widziałem elewacje z wełny prasowanej gdzie była wentylowana kratkami od spodu, niestety nie wiem jak była zamontowana. Tak jak mówisz rzadkość ale zdarza się.

  •  

   @chafer: nie dość ze w robocie to mam, na pracy dyplomowej to jeszcze tutaj karzą mi to czytać :/

  •  

   @rozowatoxa: @WhiteS: Racja! Przyjąłem, że różnice będą mniej istotne. Uwzględnię te opory w gotowym artykule.

   Tylko gdzie ja zastosować w budownictwie szkieletowy?

   @keyg: Łap schemat. Zacytuję kogoś, od kogo go otrzymałem:

   "- elewacja oddychająca - na pionowe deski konstrukcyjne montujemy poziome listwy, na nie znowu pionowe (coś jak łaty / kontr łaty na dachu) i na to elewację / płyty (ale nie OSB) / deski. Na dole ściany robimy mały otwór wentylacyjny i podobnie na górze (tak samo z dachem), aby powietrze mogło wyciągać parę wodną, która mimo wszystko przejdzie przez paroizolację i dotrze do wełny (zawsze jakaś tam ilość się pojawi choćby nie wiem jak się dobrze zrobiło paroizolację)"

   Przyznam, że nie jestem na 100% pewny czy schemat jest prawidłowy - jestem w trakcie analizowania różnych sposobów budowy domów szkieletowych. Na razie wychodzi mi, że zdecydowana większość domów w Polsce jest budowana nieprawidłowo i szczerze mówiąc chciałbym się mylić...

   @keyg: Może zostaniesz moim konsultantem merytorycznym? :)

  •  

   @chafer: Nie radzę, moja dewiza na załączonym obrazku :D, a tak na poważnie jeśli chodzi o konstrukcje i kwestie wilgoci w przegrodach to moja wiedza jest znikoma.

  •  

   @chafer: w praktyce wyglada to tak. Od strony zewnętrznej
   [Wyprawa tynkowa, klej,siatka,styropian] membrana paroprzepuszczalna,płyta osb,
   konstrukcja (stał,drewno) wełna/piana PIR (między konstrukcja), płyta osb, folia przeciwwilgociowa (żółta czarna zwykła folia), [karton gips, gips szpachla i farba]
   Tak to wyglada na inwestycjach ktore oglądałem. Wydaje mi się na mój chłopski rozum ze trzeba zrobić wentylacje między elewacja a membrana paroprzepuszczalna co by skropliny z foli odparowała. To ze wykonawcy stosują najtańsza membranę która nic nie daje na styku z płyta to przemilczę. Jako ciekawostkę dodam ze kiedyś na wymianie dachu usuwaliśmy komin, chłopaki ściągnęli o jedna warstwę za mało i folia stykała się z cegłami. Kałuża na poddaszu nie znikała...

  •  

   @chafer: zabawa zaczyna się przy analizie stanów nieustalonych tego procesu.
   Kiedys jak miałem do zrobienia duży projekt i jego częścią było m.in. policzenie takich rzeczy, to napisałem krótki programik do tego, liczenie przegrody trojwarstwowej w kazdej kombinacji+ akumulacja ciepła w przegrodach.
   Warto dodatkowo zaznaczyć, że wsp. wnikania przyjmuje się z norm i nie zawsze są one równe tyle ile zostało wspomniane wyżej.:D

  •  

   Wydaje mi się na mój chłopski rozum ze trzeba zrobić wentylacje między elewacja a membrana paroprzepuszczalna co by skropliny z foli odparowała.

   @dzazzio: Właśnie! Tak powinno być i... nie jest. Bez wentylacji wilgoć będzie się pojawiała tuż przy zewnętrznej stronie przegrody... W praktyce jednak nie zauważyłem, żeby ktoś na nią narzekał. Jedyne wytłumaczenie, które mi przychodzi do głowy jest takie, że po prostu w Polskie upłynęło niewiele lat od wprowadzenia technologii szkieletowej, a para wodna może się kondensować w przegrodzie kilkanaście lat i więcej.

   Jako ciekawostkę dodam ze kiedyś na wymianie dachu usuwaliśmy komin, chłopaki ściągnęli o jedna warstwę za mało i folia stykała się z cegłami. Kałuża na poddaszu nie znikała...

   @dzazzio: Oops

   Kiedys jak miałem do zrobienia duży projekt i jego częścią było m.in. policzenie takich rzeczy, to napisałem krótki programik do tego, liczenie przegrody trojwarstwowej w kazdej kombinacji+ akumulacja ciepła w przegrodach.

   @markedone: Jak masz jakieś materiały (lub możesz pokazać ten program) to wal śmiało. Może jednak się pokuszę jeszcze o jeden artykuł :)

   Warto dodatkowo zaznaczyć, że wsp. wnikania przyjmuje się z norm i nie zawsze są one równe tyle ile zostało wspomniane wyżej.:D

   @markedone: A o tym jest - tzn. pisałem, że podawana przez producentów lambda, która ściśle wpływa na wsp. przenikania, jest tylko wartością deklarowaną, a wartości rzeczywiste są wyższe.

  •  
   mDick via Android

   +2

   @chafer a wiesz, że wartość deklarowana powinna być zgodna z wartością faktyczną plus odchylenia?

   Jak w ogóle można mówić, że styropian 0.31 i 0.42 będzie miał ten sam współczynnik.

   Jedynie kropki to jest ściema - bo ma np 0.38 i biały też występuje 0.38
   Ale poniżej 0.35 to tylko grafit.

   Więc proszę... Bez takich wymyslow.

   To tak samo : po co dawać b25 skoro betoniarnia oszuka na składzie i będzie b 15...

   Bo producent może zdrowo beknac jeśli da ce na produkt i nie spełni wartości deklarowanej.

   Amen.

  •  

   a wiesz, że wartość deklarowana powinna być zgodna z wartością faktyczną plus odchylenia?

   Gdzie znajdę informację o wartości faktycznej?

   Jak w ogóle można mówić, że styropian 0.31 i 0.42 będzie miał ten sam współczynnik.

   No.. można :) Poza tym podałem źródło - mogę zeskanować całą stronę.

   Bo producent może zdrowo beknac jeśli da ce na produkt i nie spełni wartości deklarowanej.

   @mDick: Nie pisałem nic o tym, że produkty nie spełniają wartości deklarowanych. Napisałem o tym, że wartość deklarowana nijak się ma do wartości rzeczywistych.

   Co jednak ciekawe, nawet wartości deklarowane nie są zawsze spełniane. Przykład:

   http://www.gunb.gov.pl/probka/54-2016

   Więcej: http://www.gunb.gov.pl/probki

   Jest więc gorzej niż myślałem :(

  •  

   @chafer: @mDick: różnice w parametrach izolacyjnych wynikają też z tego, że materiały badane są zaraz po produkcji, natomiast kilka dni później mają już znacznie gorsze wyniki, ale kto by się do tego przyznawał

  •  
   mDick via Android

   0

   @rozowatoxa ale każdy ma gorsze. Czyli np grafit 31 ma 35 a biały 38 ma 42. Więc i tak dalej opłaca się brać o lepszych parametrach...

  •  

   @mDick: Nie możesz tego przyjmować na chłopski rozum...

   Cytuję z książki: "Dla styropianu gęstości 15 - 40 kg/m3, w tych samych warunkach, lambda obliczeniowa wynosi 0,042 W/mK." i "Jak wykazały liczne pomiary wilgotności termoizolacji podczas eksploatacji (i tu źródła) wartość współczynnika lambda styropianu EPS gęstości 12-30 kg/m3 jest średnio 50% wyższa od wartości deklarowanej - przy wilgotności objętościowej 10% i to niezależnie od rodzaju styropianu. Styropian EPS o obniżonej absorpcji wody wykazuje wzrost lambda nieco mniejszy, bo ok. 25% - przy wilgotności objętościowej 10%.".

  •  

   tak, do oporu całkowitego trzeba doliczyć opory przejmowania ciepła na powierzchni, Rsi = 0,17 i Rse=0,04. albo na odwrót te wartosci, ale to akurat nie ma tutaj znaczenia

   @WhiteS: @rozowatoxa: Sprawdziłem: w rozpatrywanym przypadku (ściana zewnętrzna) Rsi = 0,13.

   +: WhiteS
  •  

   @chafer: warto w kwestii ocieplania domu dodać akapit o oknach, sporo ludzi patrzy na U dla szyby, która jest najmocniejszym elementem okna, a powinno się sprawdzać dla ramy okna, bo to jest słaby punkt, podatny na wałki producentów

  •  

   @Jednofazowa_kaczka_wskazujaca: Racja, ale napisałem o tym:

   "A co do okien: współczynnik przenikania ciepła dla całego okna nie jest tym samym, co współczynnik przenikania ciepła dla szyby. Dużo producentów chwali się tym drugim współczynnikiem (znowu - marketing...), ale on nie ma większego znaczenia - liczy się przenikalność cieplna całego okna." :)

  •  

   @chafer: Co do sprawdzenia czy wilgoć się skrapla w ścianach to nie jest jakieś super trudne, gorzej że ciężko dotrzeć do informacji nt od producentów. Btw jak oceniasz książkę tego gościa?

  •  

   Btw jak oceniasz książkę tego gościa?

   @ozzi91: Tu znajdziesz moją recenzję: http://blog.poradnik-budowlany.com/recenzja-ksiazki-sekrety-tworzenia-murowanych-domow-bez-bledow/

   Po kilku miesiącach podtrzymuję moje zdanie. Książka jest ciekawa, ale nie poleciłbym ją w ciemno żadnemu inwestorowi. Zawiera ciekawe informacje, ale gubią się w natłoku danych, liczb i tabel...

  •  

   @mDick: to chodzi też o to, że materiały izolacyjne np wełna jak zawilgotnieje to dramatycznie spada jej izolacyjność i dokładanie do lepszego materiału może się nie opłacać i lepiej np zadbać o to by materiał miał odpowiednie warunki

  •  

   @chafer: możliwe, zawsze mi się te wartości kićkały

  •  

   @chafer: Program przepadł wraz z zaliczeniem przedmiotu. :D
   Ale wpadłem na pomysł nabazgrania excela do policzenia tego + wykresiki + miejsca zerowej temperatury. Wszystko ciekawsze niż to co trzeba robić obowiązkowo. :D

  •  

   @chafer: a co ze ścianą jednowarstwową vs ściana ze styropianem? Masz jakieś zdanie nt. opłacalności którejś z technologii, ich zalet i wad?

  •  

   @ThorPL: Według moich wstępnych obliczeń wygrywa ściana ze styropianem jednego z producentów, tyle, że wtedy jest problem ze znalezieniem wykonawcy, który jest wystarczająco staranny i doświadczony. Jeżeli takiego znajdziemy to będzie droższy więc całkowity koszt postawienia przegrody się zrówna z inną technologią. Jak znajdę czas to porobię jakieś symulacje :)

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Wizyta w perfumerii Douglas.
  Pani: w czym możemy pomóc?
  Ja: szukam zapachów z grupy fougere
  P: proszę poczekać (lekka konsternacja)
  Pani poszła do swojego komputera.
  P: Przykro mi perfum tej marki u nas nie ma.
  Ja: Chodziło mi grupę zapachów w ramach nurtu fougere
  P: Proszę poczekać.
  Pani woła za chwilę, żebym podszedl do komputerka. Strona Fragrantici odpalona #pdk
  Grupa 3 Pan konsultantek się zebrała i kminia o co temu dziwnemu klientowi chodzi
  P: jak to się piszę?
  wiec mówię jak i dodaje info uzupelniajace, wie Pani to grupa zapachów trawiastych, trochę zielonych: kumaryna, wetiweria, lawenda, bergamotka. Tak jak by Pani wąchała mężczyzne 30+ lat temu. Klasyka.
  Pani: cóż bym mogła Panu zaproponować takiego... hmm. Proszę zobaczyć to i podaje mi "Gentleman Givenchy" (nie mylić z klasyką "Givenchy Gentleman", którą na marginesie lubię, choć w fougere wg mnie nie wpada), czyli to nowoczesne dziadostwo i "odnowienie" starego hitu, które pachnie irysem jak Dior homme....
  Facepalm.
  P.S. w sephorze nie lepiej, ze znajomością.

  #perfumy
  pokaż całość

  odpowiedzi (233)

 • avatar

  Zostało mi 172 zł do końca miesiąca. Jakieś porady co mam kupić żeby mi starczyło żarcia do pierwszego? Trochę wydałam za dużo na buty i bieduję. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  #pytanie #kiciochpyta #pieniadze #dieta #oswiadczenie #jedzenie #jedzzwykopem #gownowpis #zalesie pokaż całość

  odpowiedzi (101)

 • odpowiedzi (12)