•  

  Mirki udało się!
  W końcu mamy z głowy załatwianie formalności kredytowych i możemy cieszyć się swoją działką! (no prawie, bo uruchomienie kredytu jutro ( ͡° ͜ʖ ͡°) ). Teraz przychodzi pora na załatwianie spraw związanych z projektem domu.
  Przeglądaliśmy z moją różową stertę katalogów, kilkanaście stron biur projektowych i znaleźliśmy jeden projekt, który nam pasuje. Ale to nie tak, że pasuje nam z braku laku, ale naprawdę to jest to czego szukaliśmy. Niemniej, chcemy zrobić kilka przeróbek, które według nas dopełnią obrazu całości naszego wymarzonego domu.

  Zdecydowaliśmy się na projekt Dom w Śliwach 2 (G2) z biura Archon. Na obecnym etapie jesteśmy w trakcie składania wniosku o warunki zabudowy dla naszej działki.

  Chciałem też zapytać Was co sądzicie o samym projekcie i zmianach które planujemy wdrożyć do tego projektu?
  Zdjęcia poniżej przedstawiają zmiany na parterze i na piętrze, które planujemy wprowadzić.

  Z ogólnych zmian:
  - podniesienie ścianki kolankowej o jeden bloczek

  Dom docelowo budujemy dla nas dwoje i przyszłych dzieci (2?)

  Dzięki za rady i cenne wskazówki!

  #budujzwykopem #dom #projektdomu #budowadomu

  źródło: assets.archon.pl

  •  

   Parter (od lewej do prawej):
   - usunięcie okna narożnego w kuchni i wstawienie zwykłego od strony podjazdu
   - usunięcie spiżarki i jej podział pomiędzy kuchnię i wiatrołap (w wiatrołapie ~40cm tylko na małe siedzisko za drzwiami i płytką szafę - wszystko pełna zabudowa). Ta zmiana wiąże się z przesunięciem ściany nośnej (ta za kominkiem) trochę do tyłu, ale podobno bez problemu da się ją cofnąć jak pytałem ludzi, którzy taką zmianę robili w projekcie.
   - usunięcie kominka (zamiast niego będzie biokominek)
   - usunięcie dużego okna tarasowego w salonie i wstawienie zwykłego (z głębokim parapetem, żeby się dało na nim usiąść - da się to zrobić?)
   - przesunięcie drzwi pod schody i zrobienie tam spiżarki
   - wydłużenie pom. gosp. w garażu na całą szerokość (tam będą też trzymane rowery itp. żeby nie przeciskać się przy samochodach)
   - usunięcie okna garażowego, żeby przysunąć budynek bliżej granicy działki

   źródło: sliwy_dol.png

  •  

   Piętro (od lewej do prawej):
   - zmiana okna balkonowego na rozsuwane (jedna część przesuwna, druga stała)
   - przeniesienie drzwi z dolnej garderoby na bok (na tej ścianie będzie łóżko)
   - przeniesienie drzwi z górnej garderoby tak, aby była dla pokoju nr 5
   - powiększona przestrzeń z racji usunięcia komina (pewnie będzie szafa do zabudowy)
   - usunięcie balkonu od strony ogrodu
   - przesunięcie drzwi w łazience tak, aby z lewej zmieściła się spokojnie kabina prysznicowa
   - dołożenie pralni przy łazience - wejście od łazienki (to jest dla nas ważne właśnie)
   - przeniesienie dwóch okien z bocznej ściany, żeby przysunąć budynek bliżej granicy działki

   źródło: sliwy_gora.png

  •  

   @leesiuu: Zajebiście wygląda projekt

   +: leesiuu
  •  

   @Zaczekkk: a dziękuję, dziękuję. Właśnie projekt z tego roku, jeszcze nie ma go w Polsce wybudowanego (z tego co mi wiadomo). Jest kilka osób co ma już surowy zamknięty, ale jeszcze robią środek. My planujemy start budowy na wiosnę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @leesiuu: ile trzeba zarabiać zeby się budować ?

  •  

   @paki82: no jak to ile, typowy programista 15k to minimum ( ͡° ͜ʖ ͡°). A tak serio to kredycik na pół życia. Ale w naszym przypoadku to przemyślana i w pełni świadoma decyzja, ponieważ mamy plan, żeby to wszystko poszło tak jak chcemy :)

  •  

   @leesiuu: za tanio to taki domek nie wyjdzie. Dużo wykuszy załamań sporo szans że coś pójdzie nie tak przy budowie. Ale co się komu podoba i jaki ma budżet( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @leesiuu: całkiem fajny, ja z niebieskim też braliśmy projekt z archonu jednak całkiem innego typu domek, więc nawet nie będę wrzucać ;) ogólnie na etapie adaptacji, jeśli będziecie mieć dobrego człowieka, to on wam sporo doradzi no i dobrze przemyślcie ustawienie względem stron świata

   +: leesiuu
  •  

   @leesiuu: ścianka kolankowa wysokości 46cm :D

  •  

   @choramuchomora: dom praktycznie będzie stał modelowo - północ wjazd, południe ogród. No prawie bo lekko (~10-15 stopni) będzie obrócony taras na zachód. Ale to i lepiej według mnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   za tanio to taki domek nie wyjdzie.

   @luki11111: porównując z podobną wielkością domu z prostszym dachem wyliczenia według Archona (a te podobno są w miarę dokładne) wyszły ~ 10% taniej, więc wcale też nie jest aż taki drogi :) Fakt, droższy, ale zdajemy sobie z tego sprawę :)

   ścianka kolankowa wysokości 46cm :D

   @DanielPlainview: W projekcie bodajże 105 + podnosimy o bloczek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @leesiuu: Ale wiesz, że przez to ten dom będzie wyglądał znacznie inaczej i to co teraz wydaje się proporcjonalne będzie mocno nieforemne.
   Projekty z katalogu służą do sprzedania się, a nie do zamieszkania w nich. I to mówię jako osoba postronna, bo nie jestem architektem.

  •  

   @leesiuu: no właśnie to modelowe ustawienie u wielu osób się nie sprawdziło (przynajmniej u tych z którymi gadałam), bo po południu w ciepłe dni nie mogą spokojnie odpocząć, bo słońce nie daje - ale są zawsze jakieś rolety, markizy no i niektórzy tak po prostu lubią

   +: leesiuu
  •  

   @DanielPlainview: byłem już na budowie tego domu (co prawda tylko na dole, chociaż czekam żeby zobaczyć górę i skosy) i nie zgodzę się z opinią, że ten projekt jest po to, żeby się sprzedać ( ͡° ͜ʖ ͡°). Ma wszystko to, co potrzebujemy, przynajmniej tak nam się wydaje z tego co wiemy i widzieliśmy :)
   Jeden bloczek nie zmienia tak bardzo proporcji :)

   @choramuchomora: rolety zewnętrzne, rekuperacja - to wszystko pomoże mam nadzieję przetrwać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @leesiuu: Budowałeś dom korzystając z projektu Archetonu ?

  •  

   @leesiuu: To dlaczego w projekcie nie uwzględniono podniesienia ścianki kolankowej o te kilkadziesiąt centymetrów skoro to nieistotny koszt, a olbrzymia różnica funkcjonalne ?
   Bo im po prostu nie podobał się na wizualizacjach i dlatego na ogół domy z katalogu wychodzą nieforemne.

   Trzymam kciuki, aby Twój był inny i powodzenia w niełatwej zabawie w budowanie domu!

  •  

   @DanielPlainview: Dzięki! Widziałem zdjęcia domu podniesionego o jeden bloczek, bo na fejsiku Archon robi grupy dla konkretnych grup projektów i naprawdę nie ma źle :) Według mnie tego nie widać nawet za bardzo :) Dlaczego tego nie zrobili w projekcie bazowo? Nie wiem, ale i tak te 105cm oryginalnie i tak nie jest mało jak na gotowce ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Capshov: Nie, a co? No i Archon, nie Archeton ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeśli chcesz mi powiedzieć coś o ich kosztorysie to dodam tylko, że pytałem ludzi budujących ten projekt i powiedzieli, że ceny są jak najbardziej realne do tego co jest w rzeczywistości. Wszystko się okaże już za niedługo jak zaczniemy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @leesiuu: Uważaj na te projekty (wszystkie), bo tam np. wanna albo inny sprzęt potrafi być przeskalowany (żeby trzymał proporcje), a potem okazuje się, że w łazience się nie obrócisz albo pralka wejdzie tylko specjalna - wąska.

   +: leesiuu
  •  

   @Xaveri: czytam Chafera na bieżąco ( ͡° ͜ʖ ͡°), a blog to znam już chyba na pamięć ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°). Patrzyłem na wymiary i są rzeczywiste w tym projekcie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Stół w jadalni na przykład ma 180cm długości, więc 3 krzesła wejdą jak na zdjęciu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @leesiuu: nie boisz się że ekipa Ci coś schrzani i bd woda ciekła mostki cieplne itd wiadomo że im więcej "bajerów" tym fachowcy mają większe pole do popisu

  •  

   rolety zewnętrzne, rekuperacja - to wszystko pomoże mam nadzieję przetrwać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   @leesiuu: reku ma niestety za małą moc żeby cokolwiek schłodzić.

  •  

   @luki11111: możliwości jest w tym projekcie więcej, ale jak mają coś schrzanić to i tak mogą w nawet najprostszym projekcie, więc... jestem optymistą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @koob: tak tak, ale powietrze świeże da do domu i myślę, że samo to, że będzie ruch powietrza już dużo da :)

  •  

   Ten dach będzie niestety drogi w konstrukcji. Raz że lukarny a dwa, że dużo załamań.

   +: leesiuu
  •  

   @leesiuu: oraz @DanielPlainview: podnosząc ścianę kolankową trzeba pamiętać o przeliczeniu konstrukcji dachu, bo inaczej faktycznie dom wygląda jakby miał "za krótką" czapeczkę ;)
   to niestety bardzo częsty błąd inwestorów i nie biorą tego pod uwagę, szczególnie że samo podniesienie ścianki kolankowej odbywa się jak dom powstaje i inwestor wejdzie na góre ;)

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Zostało mi 172 zł do końca miesiąca. Jakieś porady co mam kupić żeby mi starczyło żarcia do pierwszego? Trochę wydałam za dużo na buty i bieduję. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  #pytanie #kiciochpyta #pieniadze #dieta #oswiadczenie #jedzenie #jedzzwykopem #gownowpis #zalesie pokaż całość

  odpowiedzi (101)

 • odpowiedzi (7)

 • avatar

  Wizyta w perfumerii Douglas.
  Pani: w czym możemy pomóc?
  Ja: szukam zapachów z grupy fougere
  P: proszę poczekać (lekka konsternacja)
  Pani poszła do swojego komputera.
  P: Przykro mi perfum tej marki u nas nie ma.
  Ja: Chodziło mi grupę zapachów w ramach nurtu fougere
  P: Proszę poczekać.
  Pani woła za chwilę, żebym podszedl do komputerka. Strona Fragrantici odpalona #pdk
  Grupa 3 Pan konsultantek się zebrała i kminia o co temu dziwnemu klientowi chodzi
  P: jak to się piszę?
  wiec mówię jak i dodaje info uzupelniajace, wie Pani to grupa zapachów trawiastych, trochę zielonych: kumaryna, wetiweria, lawenda, bergamotka. Tak jak by Pani wąchała mężczyzne 30+ lat temu. Klasyka.
  Pani: cóż bym mogła Panu zaproponować takiego... hmm. Proszę zobaczyć to i podaje mi "Gentleman Givenchy" (nie mylić z klasyką "Givenchy Gentleman", którą na marginesie lubię, choć w fougere wg mnie nie wpada), czyli to nowoczesne dziadostwo i "odnowienie" starego hitu, które pachnie irysem jak Dior homme....
  Facepalm.
  P.S. w sephorze nie lepiej, ze znajomością.

  #perfumy
  pokaż całość

  odpowiedzi (233)