•  

  Jako, że wielu młodych się teraz buduje, mam bardzo ważną radę, która nie pojawiła się w ostatnim poradniku dla budujących.
  NIE BUDUJCIE DOMU Z PODDASZEM UŻYTKOWYM (ZE SKOSAMI).
  90% osób które wybudowały ładny skośny dach żałuję swojego wyboru i tego, że mają pokoje ze skosami. Nie są one pełnowartościowe, często wali się też głową po tych skosach. Do tego dochodzi kwestia tego, że zimą na poddaszu jest zimnej o 2-4C niż na parterze, w lato identycznie, z tym że może być nawet 8C więcej niż na parterze. Żadna dobra izolacja tego nie załatwi, bo latem ciemna dachówka potrafi się nagrzać nawet do 60*C - więc nie oszukujmy się i nie ulegajmy marketingowemu bełkotowi, że dobra wełna 30cm da temu radę. To zbyt duża różnica temperatur nie do pokonania.

  Jeżeli dach to tylko płaski (czyli tak naprawdę z małym skosem + ścianka "ogniowa"), wylany z betonu (lub porządnego deskowania) z dobrą izolacja styropapą lub wełną, z zachowaniem odpowiedniej wentylacji. No i nie ma na nim akumulującej ciepło dachówki, tylko cienka papa.

  #budowadomu #budownictwo #budujesz #budowlanka #budowa #budujesie

  •  

   Ja mam skosy i nie jakoś nie żałuję, też dużo zależy od tego czy skos zaczyna się na wysokości 30cm, czy na ok 150cm od podłogi, koszty zrobienia skosów i wykończenia wnętrza to inna bajka.
   Z kolei mam 3 balkony w domu i to bym nazwał totalnym bezsensem, mając dom nikt nie będzie korzystał z balkonu mając taras, oraz podwórko.

   +: ursus
  •  

   @Crow7422: Zapomniałem dodać, że wiele osób również wiedząc, że nie może cofnąć czasu wmawia sobie, że jest OK ( ͡° ͜ʖ ͡°) Z tymi balkonami to faktycznie wybudowałeś wielki FAIL, z ogromem mostków cieplnych, pożeracz kasy przy ogrzewaniu. Tylko nie pisz jak wielu, że rachunki nie są wyższe niż 300zł/mc xDxD

  •  

   @SebastianSynJanuszaIGrazyny: Nie mam powodu ściemniać, na wykopie raczej czuje się względnie anonimowy. Dodam jedynie że nie mam u siebie skosów na całej powierzchni pokoi, wciąż mam średnio 50% sufitu płaskiego, w każdym pokoju. Na górze jest jeszcze mały strych, i to zapewne też ma znaczenie, dlaczego nie jest jakoś nadzwyczaj gorąco czy coś takiego. ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   @SebastianSynJanuszaIGrazyny: Poddasze użytkowe jest passé. To było ominięcie nieaktualnych przepisów, w myśl których dom z poddaszem użytkowym wolno było budować tam, gdzie w planie był parterowy. Obecnie taki dom liczy się jako piętrowy, ale architekci dalej wciskają ludziom te projekty.

   Ja mam płaski dach z 2% skosem ze styropianu i na to wylewka betonowa i 2 warstwy papy. Balkonów nie zrobiłem, bo to jest dobre do bloku. W domu jednorodzinnym nie przydaje się.

  •  

   @glonstar: najgorsze jest tylko to, że w planach zagospodarowania zazwyczaj jest przepis że dach musi być ze spadkiem 20-45*. nie wiem czym kierują się urzędnicy, ale nie mają chyba pojęcia o budowaniu i komforcie użytkowania budynków.

  •  

   @SebastianSynJanuszaIGrazyny: To prawda. Oni kierują się jakąś górnolotną wizją. I chyba zawsze tak było, bo jak popatrzy się na starą zabudowę, czy to w Krakowie, czy w Paryżu, czy w Biskupinie, to wszystko wygląda na budowane według jakiejś odgórnej reguły.

  •  

   @SebastianSynJanuszaIGrazyny: Sorki, nie doczytałem całego postu. Balkon jeden nad garażem, który jest w bryle domu, nad balkonem jest bezpośrednio dach, więc w sumie dużo strat nie ma, jedynie z jednej strony jest ściana ocieplona, nie nie ukrywam 2 raz w życiu bym się na niego nie zdecydował, bo zwyczajnie nikt nigdy z niego nie korzysta.
   Pozostałe dwa w sumie to nie balkony a zwyczajnie kończą się wykusze na dole, a na górze z pokoi można na nie wyjść, klasycznie rozwiązanie. Oczywiście każdy wykusz to zły sen inżyniera jeśli przeliczyć straty ciepła.
   A miesięczne koszty ogrzewania trudno określić, bo cały dom zasilany prądem.

  •  

   @Crow7422: no nic, pewno teraz wiele byś zmienił bogaty w doświadczenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @SebastianSynJanuszaIGrazyny: Pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, trzeci dla siebie. Chyba nie ma osoby która mieszka w domu i by czegoś nie zmieniła.
   Ja bym pozbył się balkonów, zrobił większy garaż, najlepiej 2 stanowiskowy, cały dom mógłby być troszkę mniejszy, do tego lepiej mieć na górze duże pokoje 2 pokoje niż mniejsze 3 czy więcej, niektórzy budując tłumaczą się dziećmi, ale one dorastają, wyjeżdżają, a potem dom stoi pusty. ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   @Crow7422: szkoda tylko, że większość ludzi bierze kredyt i potem mieszka do końca życia w domu "dla wroga" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  #wykop
  Na wykopie powinno funkcjonować "więzienie" dla osób zbanowanych.
  Osoby z banem powinny mieć całkowicie zablokowaną możliwość przeglądania wykopu ale za to mogliby dodawać znaleziska/wpisy/komentarze widoczny wyłącznie dla innych zbanowanych.
  Moderacja oczywiście nie powinna tam działać wcale z wyjątkiem treści które łamią prawo.

  Byłaby wtedy dobra możliwość do nawiązania znajomości w takim "więzieniu" i odrębnej wykopowej subkultury.

  Pojawiały by się wpisy typu:
  - Za co siedzisz?
  - A nie wiem, ten upośledzony mtm znowu się na mnie uwziął
  itp.

  Tak to sobie właśnie wymyśliłem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  pokaż całość

  odpowiedzi (33)

 • avatar

  Taki zabawny komentarz pod filmikiem w którym Popek mówi, że 10 tysięcy zł to marne grosze i krytykuje podatki. #heheszki #mistrzcietejriposty

  odpowiedzi (20)

 • odpowiedzi (37)