•  

  Kłamstwa, manipulacje i marketing na budowie #budujzchaferem

  Słyszeliście na pewno o matach termoizolacyjnych o grubości 5 mm, które zastępują 10 cm wełny mineralnej. Wiecie, że materiał o takich parametrach nie ma prawa istnieć w warunkach ziemskich? :) W najnowszym artykule wyjaśniam dlaczego.

  Napisałem też o kuszących rabatach, doskonałości, marketingu szeptanym, ekogroszku, pompach ciepła i styropianie. Ot, zbiór luźnych przemyśleń. Dajcie znać, jeżeli jakiś producent lub wykonawca wprowadził was w błąd - planuję napisanie drugiej części tego artykułu.

  http://blog.poradnik-budowlany.com/manipulacje-na-budowie/

  #budujzwykopem #budowadomu #budowadomu

  •  

   @chafer: nie slyszalem o takich matach
   XD

  •  

   @chafer: a propo klamst i manipulacji

   To ta mata nie zastepuje 10 cm wełny. Bo to co napisałeś to wygląda tak. Ze 1 cm zastapi mi 20 cm wełny.
   Jak dobrze pamietam mata składa się z warstwy folii aluminiowej, folii babelkowej i znow z folii aluminiowej.
   Tylko przy użyciu min 20 cm wełny i tej maty uzyskujemy współczynnik podobny do 30 cm wełny. Dlatego, że folia aliminiowa odbija cieplo do wnętrza, a powietrze pomiędzy pecherzykami powietrza w folii aluminiowej utrzymuje warstwę ciepła.
   Taki troche clickbait z Twojej strony ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @chafer: Gdzie link do producenta tej maty, gdzie są karty techniczne tych produktów? Piszesz o jakimś wyrobie, a nie dajesz żadnego źródła. Facet ja rozumiem, że starasz się zarobić pisząc swojego bloga, ale nie rób z siebie specjalisty z zakresu budownictwa.

  •  

   To ta mata nie zastepuje 10 cm wełny.

   @abell: Akurat tej nie analizowałem, ale spojrzę na jej parametry i dam znać

   Gdzie link do producenta tej maty, gdzie są karty techniczne tych produktów?

   @bartlomiejf: Unikam na blogu podawania nazw producentów. O tym szerzej niżej:

   "nie rób z siebie specjalisty z zakresu budownictwa."

   Zawsze podkreślam to, że nie jestem żadnym ekspertem czy specjalistą z zakresu budownictwa. Na blogu pokazuję jak ważny jest projektant, kierownik budowy i wykonawca, a dodatkowo w tym artykule zwracam uwagę na to, aby być zawsze ostrożnym, wybierać tylko produkty o znanych parametrach i nie wierzyć reklamom. Wskazałem że wielu producentów podaje dane swoich produktów i to jest uczciwe, ale są też tacy, którzy ukrywają dane swoich produktów, a jednocześnie kuszą obniżeniem rachunków za ogrzewanie do 30% albo pokazują inne, nierealne korzyści. To, jaki producent tak robi nie ma znaczenia bo to nie dotyczy tylko mat - ważne jest to, żeby by po prostu mieć zawsze oczy otwarte. Jeżeli znalazłeś w moim artykule błędy merytoryczne to będę wdzięczny za informację zwrotną, a jeżeli nie wierzysz, że takie maty, które opisują rzeczywiście są sprzedaży to daj znać, a jutro podrzucę ci kilka linków.

  •  

   @chafer, @bartlomiejf

   linki do producenta:

   http://www.muzimershop.szczecin.pl/p688,mata-termoizolacyjna-alu-pianka-alu-zastepuje-7-cm-welny-lub-10-cm-styropianu-sprzedaz-na-metry.html

   Fotografia domu w Monachium wykonana kamerą termowizyjną - dach jest zaizolowany 30 cm warstwą wełny mineralnej, został dodatkowo zaizolowany matą termoizolacyjną ALUFOX

   Poprawność wykonania izolacji poddasza na którym oprócz izolacji 25 cm z wełny mineralnej dodatkowo ułożono matę termoizolacyjną – w porównaniu z izolacją ścian - również 25 cm wełny, lecz już bez maty ALUFOX

   Atesty:
   PKWiU 25.23.Z
   APROBATA TECHNICZNA ITB AT-15-7151/2012
   ATEST PZH HK/B/1388/01/2006
   PATENT RP nr. 214192
   PRODUKCJA ZGODNA Z ISO 9001

   źródło: muzimershop.pl

  •  

   @abell: Czy ja dobrze widzę że na tym termo zdjęciu okna dachowe też nie przepuszczają ciepła? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @jaqo1989: Zdjęcie jest ze strony producenta.

   Wykonanie zdjęcia termokamerką też wymaga odpowiedniego przygotowania tj. /chyba/ niebo pochmurne, po godzinie 17 itp itd.

  •  

   @abell: APROBATA TECHNICZNA ITB AT-15-7151/2012 - Znajdź mi proszę tę aprobatę techniczną.

   Co do reszty dam znać za kilka godzin.

  •  

   @chafer: sprawdź sobie hasło aerożel;)

  •  

   @chafer: Nie ma czegoś takiego jak unikanie podawania producentów. Takie rzeczy są robione przy zamówieniach publicznych. Jeżeli piszesz książkę radzisz innym, to mając jakieś fakty oraz twarde dowody w przypadku jakiś materiałów budowlanych, które są na rynku nielegalnie bądź też nie powinny być stosowane w budownictwie, to podajesz ich nazwę, aby ustrzec innych przed stosowaniem wadliwego materiału.

   @chafer jeżeli już zaczynasz temat to zgłęb go dokładnie, a nie przeczytasz na wikipedii o współczynniku U i lambda i myślisz, że posiadasz wiedzę z zakresu budownictwa energooszczędnego.

   Kłania się tutaj wiedza z zakresu budownictwa. @abell:

   To co kolego przytoczyłeś nie powinno być nazwane matą termoizolacyjną.

   To co zostało przedstawione w linku to zwykły podkład panelowy o większej gęstości pokryty folią metalizowaną.

   Materiał termoizolacyjny np. poddasza to wełna mineralna stosowana w 2 warstwach, aby zlikwidować mostki termiczne. Folia paro-przepuszczalna metalizowana np. produkt ten http://www.secco.pl/produkt-23 daje ten sam efekt co 4 razy droższa "mata termoizolacyjna" którą podał @abell: .

   Powtórzę to raz jeszcze, nie róbcie z siebie specjalistów, a ludzi nie wprowadzajcie w błąd.

   +: muzayka
  •  

   @abell: To na szybko bazując tylko na informacjach od producenta:

   W punkcie "Zalety termoizolacji" jest napisane:
   "współczynnik przewodzenia ciepła (NBN B62-201) 0,029 W/mK"

   - Podejrzewam (bo pewności nie mam bez dokumentacji), że współczynnik ten nie dotyczy samej maty, ale termoizolacji, czyli maty + pustki powietrznej po 20 cm z obu stron (tak jak pokazano na rysunkach). Myślę, że gdyby ten współczynnik dotyczył samej maty to producent by się tym pochwalił.

   - Brak danych umożliwiających porównanie termoizolacji wełną vs wełną + matą. Jaka wełna została użyta? Jakie parametry uzyskano? Zdjęcie wykonane kamerą termowizyjną też nic nie mówi, pokazano zdjęcia dwóch różnych domów, a do tego na drugim zdjęciu nie ma żadnej legendy. I raz wspominają o wełnie 30 cm, a drugi raz o 25 cm...

   - "Tylko ekran aluminiowy jest w stanie ograniczyć promieniowanie cieplne do 97%. " - o słowie "do" pisałem w artykule. Ono nie ma znaczenia. Znaczenie mają obliczenia.

   - "Ciepło promieniowania przechodzi przez tradycyjne materiały termoizolacyjne niemal w 100%". Co to jest "ciepło promieniowania"?

   - "Współczynnik odbicia ciepła promieniowania = 85%". Pomijając nieszczęsne ciepło promieniowania to jak to się ma do: "jest barierą dla wszystkich zjawisk fizycznych strat ciepła, a w szczególności dla promieniowania cieplnego". Albo jest barierą albo nie.

   - "obecność wilgoci w powietrzu nie ma wpływu na sprawność termoizolacyjną". Nieprawda!

   - "likwiduje punkt rosy" - likwiduje... gdzie? Jeżeli dajemy 20 cm wełny, pustkę, matę to punkt rosy może wystąpić w pustce powietrznej. Ba, może też wystąpić w wełnie i użycie maty nie ma tu nic do rzeczy. Ten punkt też nie jest prawdą.

   Cóż, na pierwszy rzut oka nie wygląda to przekonująco.

   @bartlomiejf: "Powtórzę to raz jeszcze, nie róbcie z siebie specjalistów, a ludzi nie wprowadzajcie w błąd." - powtarzam więc: gdzie w moim artykule jest błąd merytoryczny? Wskazuję na to, żeby wybierać produkty, których właściwości są znane. Gdzie tu wprowadzanie błąd?

  •  

   @bartlomiejf: Nie jestem żadnym specjalistą z zakresu budownictwa czy fizyki budowli.

   To co Ty pokazałeś to jest całkowicie inny produkt niż to co ja pokazałem. Pokazałaś folię zbrojoną, a ja "pakiet" folii alu i folii bąbelkowej/pianki.
   Pokazałem tylko jaki produkt mój były szef wciskał w każdy zaprojektowany dach - jestem architektem - może miał prowizje, a może w niego wierzył ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @chafer teraz co drugi klej do płytek jest elastyczny, tak naprawdę tylko kilka z nich spełnia to zadanie z definicji.
   Bliskie mi farby wewnętrzne. Każda jest zmywalna (w sumie to racja, wycierasz plamę razem z farbą), na każda potocznie mówi się lateks etc. Prawda jest taka, że ceny farb należy porównywać w klasie ścieralności i zdolności krycia. Nieraz droższa farba tak naprawdę wychodzi taniej, niż marketówka. Geberalnie o farbach, jak i o każdym materiale można by książkę napisać.

  •  

   @hary91: Ekstra. Świetny temat do poruszenia. Jeżeli masz jeszcze jakieś przykłady to daj znać.

  •  
   mDick

   0

   @hary91: @chafer:
   tak samo jak każda pianka jest niskoprężna ( ͡° ͜ʖ ͡°)