•  

  Projektujemy dom! #budujzchaferem

  Dom z poddaszem użytkowym. Założenia były inne niż w poprzednim projekcie:

  -Garaż dwustanowiskowy (i to taki, w którym zmieszczą się nie tylko 2 samochody na ścisk, ale będzie w nim miejsce na przeróżne graty).
  - 2 łazienki
  - Większe powierzchnie pomieszczeń i więcej przestrzeni.

  Jeżeli chodzi o poddasze: większość szaf jest pod skosami, co powoduje że nie będą one mieć pełnej wysokości np. 2 metrów. Z jednej strony takie szafy/półki dobrze komponują się w przestrzeni skosów, ale wymagają zamówień mebli pod wymiar. Co myślicie o tym? Jakie uwagi macie do projektu?

  To pierwsza propozycja więc jak zwykle @SlodkoGorzki przygotuje kolejną wersję na podstawie Waszych opinii. :)

  Ps Pierwszy projekt: http://blog.poradnik-budowlany.com/projektujemy-dom-czesc-1/

  #budujzwykopem #budowadomu #dom #projektowanie

  źródło: dom3.jpg

  •  

   Mniejszy rozmiar pliku na wypadek, gdyby obrazek wyżej się nie wszystkim otwierał.

  •  

   @chafer: 4 sypialnie u góry? Panie, luksusy

   +: chafer
  •  

   @chafer: jak na mój gust to część dzienna domu jest nieproporcjonalnie mała w stosunku do części nocnej

  •  

   @chafer: brak wejścia do łazienki bezpośrednio z sypialni
   5 pokoi a salon i kuchnia tragicznie małe.

   26 mkw na salon plus jadalnię przy tylu domownikach? Bez sensu. Choinkę postawią sobie na wyspie, a swoją drogą bardzo mało blatów roboczych w kuchni.

   Jestem na nie.

  •  

   @chafer: Za mały salon z jadalnią, masz otwarta kuchnię i to potęguje na papierze przestrzenią ale i tak jest małe. U mnie kuchnia ma 12,5m2 zamknieta a salon z jadalnią ma prawie 40m2 a i tak bym teraz zrobił tak, że przestawił schody w inne miejsce, zrobił jednobiegowe i wtedy salon z jadalnią miałby 50m2 i byłoby git

  •  

   4 sypialnie u góry? Panie, luksusy

   @budus2: tylko takie trochę małe według mnie. Jeżeli w sypialni chcesz ustawić biurko, szafę, łóżko i jeszcze jakiś kącik na zainteresowania dla dziecka to te 10m2 to trochę mało. Nie po to budujesz dom, żeby się później cisnąć jak w mieszkaniu.

   @chafer: jak reszta mówi, pomieszczenia są niezbyt dobrze przemyślane jeśli chodzi o ich wielkość. W ogóle jaka jest powierzchnia dachu w tym projekcie? Nie lepiej byłoby zrobić bryłę bardziej zwartą, bardziej w kształt prostokąta?

  •  

   . W ogóle jaka jest powierzchnia dachu w tym projekcie?

   A nie wiem. Spytajmy architekta: @SlodkoGorzki ?

   > Nie lepiej byłoby zrobić bryłę bardziej zwartą, bardziej w kształt prostokąta?

   @leesiuu: Być może :) Rozważaliśmy różne możliwości i kto wie - może dojdziemy do takiej bryły? To tylko koncepcja i zobaczymy do czego dojdziemy. Pierwsza koncepcja pierwszego projektu też spotkała się z krytyką (i słusznie!).

   @Willy666: @nama: @waldinio: Dzięki za opinie. Macie rację. Dopracujemy projekt.

   +: aeste
  •  

   Hej właśnie mnie tknęło - czy rozpatrywałeś na swojej stronie dostosowanie kąta nachylenia dachu do paneli słonecznych na etapie budowy?

  •  

   @chafer: muszla klozetowa przy ścianie z łóżkiem? Przecież to w przypadku zabudowy będzie budziło śpiącego przy każdym spuszczeniu wody. Przy większym pierdzie pewnie też.

   +: kotoj
  •  

   @ursus: Zerknij na to:

   http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php?lang=en&map=%20europe

   Trzeba wybrać lokalizację na mapie, wpisać moc instalacji w kWp, nachylenie oraz orientację dachu oraz przy „mounting position” wybrać „building intergrated”. Przetestuj różne kąty nachylenia.

   +: ursus
  •  

   @chafer w sypialni nad garażem będzie strasznie zimno zimą.

  •  

   @chafer: jedyna sensowna użytkowo i ekonomicznie bryła domu z poddaszem i garażem jest podobna do poniższej (najlepiej bez tarasu, bo to problem z wilgocią).
   Wszystkie z garażem w bryle to strata kasy (ogrzewanie, droga brama z ociepleniem, przewymiarowany fundament) i powierzchni garażowej w cenie mieszkalnej.

   Ogólnie ten projekt to tragedia. Pozostał bym przy czymś stodołowym, ewentualnie w kształcie litery L, z dolepionym garażem.

   Przy okazji, garaż 35m2 to taka bida jak na dwa samochody (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■), żeby się dało cokolwiek zrobić to trzeba ze dwa razy tyle

   źródło: archipelag.pl

  •  

   @Djelon: Możesz podać nazwę tego projektu?

  •  

   @leesiuu: przecież maja po 16m2 te pokoje. 10 to powierzenia bez skosów. Co wam te skosy przeszkadzają? I tak nikt nie daje w domach w pokojach dzieci wyższych szaf, bo dziecko nie dosięgnie. Nad biurkiem czy łóżkiem też nie potrzeba 2.7m

  •  

   @1Lupa: nie znam, google image search spróbuj.

  •  

   @waldinio: tylko, że w jednym biegu może być max 17 stopni, więc żeby zrobić jeden bieg parter musiałby być bardzo niski, a stopnie wysokie.

   @chafer: Salon mały, kuchnia z dość "ciekawym" kształtem, jednak trochę zbyt przekombinowana. Dom w zamyśle jakie ma mieć ogrzewanie?
   Położenie połaci może być istotne przy stosowaniu energii słonecznej (głupie 2 kolektory powinny wystarczyć na ogrzanie wody poza okresem grzewczym).
   Garaż wbudowany w dom wiąże się z dużym ubytkiem ciepła. Jeśli już zależy ci na nim w bryle domu, to może warto rozważyć na garażu dobudowanym (przylegającym do budynku - w takim przypadku ocieplenie domu nie zostanie przerwane, nie będzie mostków, mniej materiałów ociepleniowych, a na takim garażu można by od biedy pokminić o jakimś taraso-balkonie.

   No i przy projektowaniu poddasza warto już od początku mieć przekrój (chociażby przy ścianie), by się nie okazało, że to 190cm jest osiągalne przy bardzo wysokiej ściance kolankowej lub wysokim kącie dachu. Warto by też "potestować" samemu, bo czasami na żywo może wyjść inaczej, niż się wyobrażało na podstawie rysunku.
   To tak, żeby przez kolejne 20 lat przy wstawaniu z łóżka nie rzucać łaciną, bo się głową będzie uderzało o skosy ;)

  •  

   @Edi93 a 17x0,16m wysokości stopnia to ile jest? 2,72m... to nisko?

   1. Liczba stopni w jednym biegu schodów stałych powinna wynosić nie więcej niż:
   1) 14 stopni - w budynku opieki zdrowotnej;
   2) 17 stopni - w innych budynkach.
   2. Wymaganie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie dotyczy budynków w zabudowie jednorodzinnej i w zabudowie zagrodowej oraz budynków rekreacji indywidualnej, mieszkań dwupoziomowych oraz dojść do urządzeń technicznych.

   Więc nie wprowadzaj zamieszania...

  •  

   @waldinio my bad
   2,72 jest nisko jeśli wliczone w nie będzie strop

  •  

   @artax: Dzięki :) Jeszcze czegoś mi w nim brakuje. Chyba ciut za mały. Masakra ze znalezieniem projektu. Chyba najlepiej będzie stworzyć własny

   +: artax
  •  

   @1Lupa: Wydaje mi się, że jeśli już decydujesz się na budowę domu to chyba warto dołożyć kilka tysięcy na dobry projekt i zrobić dom właśnie pod siebie, niż potem codziennie się wkurzać, że się zaoszczędziło i coś cały czas przeszkadza.

   +: 1Lupa