•  

    Witam, mam pytanie odnośnie zachowku. Moj Ojciec ma dwoch braci, ich rodzice posiadaja majatek wartosci okolo 300tys zł, z tego co sie dowiedzielismy majatek zostal przepisany na tych dwoch braci, na mojego ojca nic. I teraz pytanie, jak umrą rodzice mojego ojca, to ile % z tego majatku bedzie mogl sie ubiegac?
    #prawo #pytanie

    •  

      @Piwus: no skoro nic nie zapisali to nic

    •  

      @Piwus: idźcie do radcy prawnego :) odpowiedz na to pytanie i na kilka innych będzie Was kosztów od 100 do 150 zł.

    •  

      @Piwus: ech. Czy ten majątek został przepisany jako darowizna, czy w formie testamentu? Czy ta darowizna jest ze służebnością, bez, czy może to umowa dożywocia?

    •  

      @banjo: Takich szczegolow nie znam, bo to temat tabu w rodzinie ;p

    •  

      @Piwus: No jak nic nie zapisali to nic się nie należy xD słabo trochę,ale sam powinieneś ogarniać sprawy swojej rodziny

    •  

      @Piwus: to nie idź do radcy, bo radca tez Ci nie odpowie. zachowek się prawie zawsze należy, tylko jeśli faktycznie przekazali już gospodarkę, a umrą za 20 lat, to już termin upłynął na żądanie zachowku. A ile będzie mógł się ubiegać- jeśli umrze ojciec twojego taty, to spadkobiercami jest matka i trzech synów. wtedy każdemu przysługuje 1/4. zachowek to połowa tego, co przysługuje ustawowo.

    •  

      @banjo: Czyli np. jak przepisali majatek 20 lat temu to juz mojemu ojcu sie nic nie nalezy?

    •  

      @Piwus: tak, bo wynika to z przepisów prawa. art. 993 kodeksu cywilnego- przy liczeniu zachowku doliczamy darowizny. 993 kodeksu cywilnego- nie doliczamy darowizn dokonanych przed więcej ,niż 10 latu, licząc wstecz od otwarcia spadku (otwarcie spadku= zazwyczaj śmierć) ale! termin na żądanie zachowku upływa z upływem 5 lat od daty śmierci.

    •  

      Czyli np. jak przepisali majatek 20 lat temu to juz mojemu ojcu sie nic nie nalezy?

      @Piwus: jeżeli zrobili to w formie darowizny na synów, którzy są spadkobiercami to się należy niezależnie ile lat temu to zrobili. Ale ogólnie gdyby przyjąć, że przedmiotem wchodzącym do obliczania zachowku był majątek 300 tysięcy to około 30 tysięcy mu się należy.

    •  

      @Piwus: z Tego co kojarze prawo do zachowku przedawnia sie 3 lata po smierci rodzica ( w przypadku gdy osoba nie podjela informacji wczesniej o przepisaniu) lub 10 lat od podjecia informacji o przepisaniu. Pozostaje kwestia udowodnienia ze rzeczywiscie nikt nikomu nie powiedzial. Co do wysokosci to zachowek liczy sie chyba 50% tego co by sie nalezalo, wiec w przypadku 3 braci 1/6 majatku. Nie jestem pewien czy dobrze zapamietalem i czy przepisy sie nie pozmienialy ale tak bylo w mojej sytuacji ;)

    •  

      Komentarz usunięty przez autora

    •  

      @Adams_GA: jaka jest podstawa prawna tego co mówisz? szczególnie "niezależnie ile lat temu to zrobili" ?

    •  

      @Piwus przysługuje połowa wartości tego, co normalnie by dostał w postępowaniu spodkowanym. I jak mówi @Adams_GA jako że darowizna była na spadkobierców (synów) to nie ma ograniczenia dziesięciu lat od dokonania darowizny do śmierci rodziców.
      @banjo podstawa prawna art. 994 par. 1 kc
      Natomiast pozostaje ograniczenie - czas na roszczenie to 5 lat od śmierci rodziców (jak nie było testamentu) albo od otwarcia testamentu (jak był) art. 1007 kc

    •  

      @banjo: Art. 994. § 1. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych
      darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed
      więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz
      osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

      W związku z tym jeśli zachowku domagasz się od spadkobiercy, który dostał darowiznę nawet przed 20 laty to i tak wchodzi ona w substrat zachowku i jest podstawą jego obliczenia.

      +: Gekson
    •  

      @Adams_GA: z Twojego artykułu wynika, iż nie dolicza się do spadku darowizn dokonanych przed więcej niż 10 lat, licząc wstecz od otwarcia spadku. 20 lat to już na pewno więcej, niż 10 od otwarcia spadku. Nie rozumiem tego rozumowania, dotychczasowa linia orzecznicza tez się ze mną zgadzała, także chciałabym znać powód czemu nie jest tak, jak dosłownie w przepisie, żeby naprawić swoją wiedzę

    •  

      @banjo: nie wiem, wystarczy przeczytać ten artykuł ze zrozumieniem. Musisz rozróżnić dwie sytuacje, gdy darowizna była dokonana na osobę trzecią i na spadkobiercę. Gdy na rzecz osoby trzeciej to 10 lat ma zastosowanie, gdy na rzecz spadkobiercy to nie ma zastosowania. Przepis o 10 latach mówi wprost o "osobach niebędących spadkobiercami lub uprawnionymi do zachowku" gdy mówi o 10 letnim ograniczeniu. Więc jak najbardziej z tego artykułu wynika to o czym mówię.