•  

  Frans de Waal, prymatolog: Wcale nie uważam, by procesy umysłowe u zwierząt były inne niż u nas. Jesteśmy małpami z niewielką warstwą nowości. >>> ZNALEZISKO

  Mądrzejsze, niż nam się wydaje. Wywiad z Fransem de Waalem, naukowcem zajmującym się badaniem naczelnych. Polecam, fragmenty i tagi poniżej

  99 procent cech, które my, ludzie, posiadamy, dzielimy z innymi zwierzętami. Jesteśmy więc zwierzętami z odrobiną nowości. Niektórzy skupiają się właśnie na tych nowych cechach – takich jak język czy abstrakcyjne myślenie. Ale przecież człowiek to nie tylko język czy myślenie, ale także te pozostałe cechy, które dzielimy ze zwierzętami. Postrzeganie współczesnego człowieka tylko np. w kontekście abstrakcyjnego myślenia – to redukcjonizm.

  Zwykle w takich przypadkach myśli się o jakimś użyciu narzędzi – np. o odłamaniu gałęzi, którą potem małpa wykorzysta do zdobycia pożywienia. Takich zachowań było mnóstwo. Ale chyba najbardziej zapadła mi w pamięć sytuacja, gdy poprosiłem pewną szympansicę, która właśnie urodziła, żeby pokazała mi swoje młode. Dziecko było odwrócone twarzą do niej. Ona jednak wyciągnęła do mnie ręce i obróciła młode tak, bym widział jego twarz. Samica wykazała się czymś, co nazywamy teorią umysłu – zrozumiała bowiem, że chcę raczej zobaczyć twarz jej dziecka, a nie jego plecy.

  Z racjonalnymi zachowaniami zwierząt mamy do czynienia np. w rozgrywkach politycznych szympansów. Szympansy podejmują takie same decyzje jak ludzie: my szukamy sojuszników, którzy nie są ani zbyt słabi, ani zbyt silni. Jeżeli nie jestem w stanie zwyciężyć, zawierając sojusz z mniej potężnym partnerem, dogadam się z tym silniejszym. Ale jeżeli będę mógł stworzyć zwycięską koalicję z nieco słabszym partnerem, to tak postąpię, ponieważ w ramach takiego sojuszu będę miał więcej do powiedzenia. Szympansy zachowują się dokładnie tak samo. Jeżeli więc podziwiamy przebiegłość ludzi i nazywamy nasze postępowanie strategicznym myśleniem, to nie widzę przeciwwskazań, by tak samo określać identyczne zachowanie szympansów.

  #nauka #biologia #zwierzaczki #ciekawostki #psychologia #gruparatowaniapoziomu #liganauki #mikroreklama

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Halo wykop. Miesiąc temu złożyłem cv w firmie informatycznej jako instalator sieci. Szef powiedział że bierze mnie na kilka dni jako pomocnika zobaczymy jak to będzie wyglądać jak się będzie podobać to podpiszemy umowę itp. Od pierwszego dnia strasznie mnie ganiano i męczono. Mimo braku badań kazano mi latać po drabinach i dachach. Mam z tego wszystkiego zdjęcia bo od początku mi śmierdziala cala sprawa. Chodziłem dwa tygodnie do roboty a szef mówił że spoko spoko umowę któregoś dnia tam dogadamy. Po dwóch tygodniach zaczęło mi się nie podobać bo robiłem tam wszystko, nawet zamiatalem podłogi. Powiedziałem szefowi że rezygnuję jednak czekam na moje wynagrodzenie i się pożegnamy. Szef powiedział że mi za to nie zapłaci. Czy mogę się gdzieś zgłosić, pokazać co kazano mi wykonywać mimo że nie przeszedłem żadnych badań? Iść z tym na policję?
  #pracbaza #praca #pieniadze #informatyka
  pokaż całość

  odpowiedzi (28)

 • avatar

  Ciekawe które z nich ma największą frajdę. ( ͡º ͜ʖ͡º)

  #cosplay #pokemon #heheszki #humorobrazkowy #kalkazreddita

  odpowiedzi (15)

 • avatar

  to do zobaczenia za 20000 lat

  odpowiedzi (10)